ראש השב"כ לשעבר מזהיר: "יד קלה על ההדק תעלה לנו ביוקר"

יובל דיסקין מותח ביקורת חריפה על יוזמת נתניהו להקל בנהלי הפתיחה באש נגד מיידי האבנים ובקבוקי התבערה. "אין טעות גדולה משפיכת דם, במיוחד של אזרחים", טען. "מציע לפוליטיקאים הפופוליסטים לשקול שוב את המדיניות שלהם"‎

ראש השב"כ לשעבר, דיסקין (רויטרס)

בעקבות גל טרור האבנים ובקבוקי התבערה גוברים הקולות הקוראים להחמיר את נהלי הפתיחה באש לעבר הפורעים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם בעצמו את המהלך - אך היום (שני) הוא זוכה לביקורת חריפה על כך מראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שטוען כי שפיכות הדמים שעלולה להיגרם בשל כך תביא להסלמה במצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מי שחושב שיד קלה יותר על ההדק בדמות הוראות פתיחה באש מקלות, תגרום להפסקת טרור האבנים - טועה", כתב דיסקין בפוסט נוקב שהעלה לפייסבוק. לדברי דיסקין, הדיונים שמתכוונת הממשלה לקיים על שינוי הוראות הפתיחה באש, כמו גם צעדים נוספים כמו קנסות להורים של מיידי האבנים וחקיקה נוספת נגדם - התקיימו פעמים רבות בעבר ללא הצלחה.

טרור האבנים, ארכיון (רויטרס)

"תופעות מתמשכות של זריקות אבנים, בקבוקי תבערה, פיגועי דריסה, דקירות ועוד, מעידות בדרך כלל על אווירה עממית קשה הנובעת מסיבות שונות ומורכבות של: מצוקה כלכלית, תגובה לאירוע/פיגוע קשה כמו הפיגוע במשפחת דוואבשה בדומא, מתח בהר הבית, הסתה, תסכול ובעיקר - היעדר תקווה".

לדברי ראש השב"כ לשעבר, "אין טעות גדולה יותר משפיכת דם נוסף ובמיוחד של אזרחים. נהפוך הוא. זה רק מסלים ומחמיר את המצב". הוא מסביר כי בשבועות הראשונים של האינתיפאדה הראשונה השימוש בנשק חם כנגד ההפגנות ההמוניות וידויי האבנים של אזרחי ישראל הערבים גרם לנזק מתמשך וקשה עד עצם היום הזה.

דיסקין מסביר כי זריקת האבנים לא נפסקה, אלא החמירה. "הכלל במזרח התיכון הוא ש'דם לא הופך למים'. זה פתגם ערבי ידוע המבוסס על היסטוריה ארוכה. מה שקיבלנו היה אווירת נקם, שנוצלה על ידי ארגוני הטרור השונים, שהפכה לתופעה של פיגועי התאבדות קשים ביותר, שלצורך עצירתם נדרשו שנים של יד קשה, סיכולים ממוקדים, אלפי מעצרים ודם רב מאוד בשני הצדדים".

"יד קלה על ההדק - טעות" (רויטרס)

לדבריו, גם בתקופת "האביב הערבי" משטרים שהפעילו יד קשה כנגד המפגינים והביאו לשפיכות דמים התמוטטו במהירות. "רק מדינה אחת שרדה את 'האביב הערבי' עד כה. זו ממלכת ירדן. מדוע? מדיניות חכמה מאוד שעשתה הכל למנוע הרוגים בהפגנות, כולל איסור על נשיאת נשק חם על ידי כוחות הביטחון של הממלכה במהלך הפגנות. בירדן הבינו כי דם שיישפך ימוטט את השלטון".

את הפוסט הנוקב סיים ראש השב"כ לשעבר בביקורת כלפי המערכת הפוליטית שלטענתו, מודעת להשלכות של הסלמה מסוג זה. "אני מציע לכל הפוליטיקאים הפופוליסטים שמוכרים לציבור סיסמאות זולות של הוראות פתיחה באש מקלות ו'יד קשה', לשקול שוב את המדיניות שלהם, כי היא תעלה לנו ביוקר. אני מקווה שהיועמ"ש לממשלה ישכיל לעמוד בפרץ ולמנוע את הדבר".