שבוע של טרור: 136 אירועי יידויי אבנים ו-45 יידויי בקת"בים בירושלים וסביבתה

במהלך הלילה נפצע קל חייל צה"ל מיידוי אבנים בהפרות סדר במתחם קבר יוסף. האירוע מצטרף לשבוע סוער בירושלים ובסביבתה, במהלכו ספגו עשרות ישראלים מטחים של אבנים ובקבוקי תבערה. לפחות 10 נפצעו - אדם אחד איבד חייו. האם נהלי הפתיחה באש החדשים יעצרו את גל הטרור?

שבוע של דמים במספרים: שבוע חלף מאז ערב ראש השנה, אז החלו העימותים הקשים בירושלים וסביבתה - מה שהוביל לנסיקה באירועי יידויי האבנים ובקבוקי התבערה בגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במהלך הלילה (שני) נפצע קל חייל צה"ל כתוצאה מיידוי אבנים בהפרות סדר במתחם קבר יוסף החייל פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. האירוע מצטרף לנתונים שנאספו במשטרת ירושלים עולה כי במהלך שבעת הימים האחרונים התרחשו 136 אירועים של יידויי אבנים באזור ירושלים - 128 בתוך העיר ו-8 בעוטף ירושלים. כמו כן, באותם ימים דווחו 45 אירועים של זריקת בקבוקי תבערה - 31 בבירה ו-14 בעוטף.

אבנים ובקת"בים בירושלים וסביבתה (רויטרס)

במהלך שבוע הדמים הזה נרצח אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל, בן 64, לאחר שאבנים יודו על מכוניתו כשנסע סמוך לשכונת ארמון הנציב בדרכו חזרה מארוחת החג. צוותים של מד"א טיפלו ב-10 פצועים: 1 במצב בינוני והשאר קל. בין הפצועים: נהג שנפצע קל מיידויי אבנים לעבר האוטובוס שהסיע ושלושה שוטרי מג"ב שנפגעו כתוצאה מהשלכת בקבוק תבערה מג'בל מוכאבר לעבר רחוב מאיר נקר שבשכונה, שנמצא בסמוך לשכונה הערבית. עוד שני בני אדם נפצעו קל בתאונה שנגרמה כתוצאה מהשלכת אבנים.

גם אמש נרשמו אירועים אלימים בגזרת ירושלים: בכביש 443 יודו אבנים בצומת סמוך לבית עור א-תחתא ונזק קל נגרם לשלושה כלי רכב. בכביש 60, בצומת בית ענון הסמוך לחברון, הושלכו גם כן אבנים. לא היו נפגעים או נזק. אבנים וצבע ספג גם קו 149 של אגד שנסע בין חיזמא לענתות. לא היו נפגעים.

נהלי הפתיחה באש ישונו?

על רקע המשך גל הטרור, כינס אתמול ראש הממשלה נתניהו דיון המשך בלשכתו עם גורמי אכיפת החוק, שם הציג היועץ המשפטי של המשטרה מסמך טיוטה ראשוני, שפרטיה התפרסמו לראשונה בחדשות 2 Online, המגדירה את נהלי הפתיחה באש חיה לעבר משליכי בקבוקי תבערה, יורי זיקוקים ומיידי אבנים במצבים מסכני חיים.

כך למשל נקבע ששוטר רשאי לפתוח באש לעבר משליך בקבוק תבערה או יורה זיקוקים על מנת להסיר את הסכנה - וגם רשאי לפתוח באש חיה לפני השלכת הבקבוק או ירי הזיקוק, כאשר הוא מזהה מעשים גלויים שמבטאים כוונה לתקיפה מידית.

בכל האמור לפתיחה באש חיה על מיידי אבנים, נקבע במסמך המשטרתי שככלל אין לפתוח באש לעבר מידיי אבנים - אלא בנסיבות שבהן קיימת סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם כמו יידויי אבנים לעבר כלי רכב שנוסע בנתיב תחבורה, יידוי אבנים תוך שימוש ברוגטקה או השלכת סלעים או אבנים גדולות מגגות וממקומות גבוהים אחרים לעבר אזרחים או שוטרים בלתי ממוגנים.

בכל מקרה נקבע שאין לפתוח באש לפי הוראות אלה - אלא במקרה של סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם ואין בנוהל הזה להתיר פתיחה באש לצורך פיזור מתפרעים שלא במצבים מסכני חיים. עוד נקבע שאין לפתוח באש חיה כשהסכנה לפגיעה בבלתי מעורבים עולה על הסיכון שאותו מבקשים להסיר.