בכבישים אבנים, בממשלה מתווכחים

שורה של תקריות ידוי אבנים בכביש 443 ובמקומות נוספים גם הערב גרמו נזק למכוניות. בינתיים, רה"מ והיועמ"ש לא מסכימים על העונש למשליכי אבנים. לחדשות 2 Online הגיעה טיוטת הנהלים החדשים לפתיחה באש

יידויי האבנים ובקבוקי התבערה נמשכים, ובממשלה מתווכחים על חומרת העונשים: בדיון ההמשך שקיים היום ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי מערכת אכיפת החוק על רקע ההסלמה בגזרת ירושלים, נחשפה המחלוקת הקיימת בין נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אודות חומרת העונש שמבקשת המדינה להטיל על מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. ובעוד אלה דנים - גם הערב שורה של תקריות של השלכת אבנים שאף גרמו לנזק. לחדשות 2 Online הגיע טיוטת ההנחיות החדשות לפתיחה באש שינסו למנוע מקרים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכביש 443 יודו אבנים בצומת סמוך לבית עור א-תחתא ונזק קל נגרם לשלושה כלי רכב. בכביש 60, בצומת בית ענון הסמוך לחברון, הושלכו גם כן אבנים. אבנים וצבע ספג גם קו 149 של אגד שנסע בין חיזמא לענתות. לא היו נפגעים או נזק.

בעוד ראש הממשלה נתניהו מבקש להטיל עונש מינימום של 5 שנות מאסר על מיידי אבנים, היועץ וינשטיין סבור שהעונש צריך להיות שנתיים וחצי בלבד. ראש הממשלה הבהיר בדיון שבעיניו זה לא מספיק. אשר לזורקי בקבוקי התבערה, ראש הממשלה סבור שעונש המינימום צריך להיות 10 שנות מאסר ואילו וינשטיין יודיע רק ביום חמישי בדיון המשך מה עמדתו בנושא.

עונשי המינימום שאותם דורשים נתניהו, ארדן ושאר השרים ייקבעו כהוראות שעה לתקופות מוגבלות. היועץ וינשטיין מציע שעונש המינימום למיידי אבנים ייקבע כהוראת שעה לשנה, בעוד שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן סבור שעל הוראת השעה להיות בתוקף ל-3 שנים לפחות. במקרה של מיידי בקבוקי התבערה, מסתמנת הסכמה שהעונש ייקבע כהוראת שעה לכמה שנים.

שלילת זכויות

ולא מדובר רק בכך: ראש הממשלה נתניהו מציע גם לשלול זכויות, למשל של הביטוח הלאומי, להורי קטינים שמיידים אבנים ובקבוקים. נתניהו נחוש במיוחד להחמיר משמעותית בעונשי המינימום וגם בהוראות הפתיחה באש כלפי מיידי האבנים והבקת"בים.

חלוקים. וינשטיין ונתניהו (יונתן סינדל פלאש 90, רויטרס)

במהלך הדיון הציג היועץ המשפטי של המשטרה מסמך טיוטה ראשוני, שפרטיה מתפרסמים לראשונה בחדשות 2 Online, המגדירה את נהלי הפתיחה באש חיה לעבר משליכי בקבוקי תבערה, יורי זיקוקים ומיידי אבנים במצבים מסכני חיים.

כך למשל נקבע ששוטר רשאי לפתוח באש לעבר משליך בקבוק תבערה או יורה זיקוקים על מנת להסיר את הסכנה - וגם רשאי לפתוח באש חיה לפני השלכת הבקבוק או ירי הזיקוק, כאשר הוא מזהה מעשים גלויים שמבטאים כוונה לתקיפה מידית.

נהלי הפתיחה באש ישונו (רויטרס)


בכל האמור לפתיחה באש חיה על מיידי אבנים, נקבע במסמך המשטרתי שככלל אין לפתוח באש לעבר מידיי אבנים - אלא בנסיבות שבהן קיימת סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם כמו יידויי אבנים לעבר כלי רכב שנוסע בנתיב תחבורה, יידוי אבנים תוך שימוש ברוגטקה או השלכת סלעים או אבנים גדולות מגגות וממקומות גבוהים אחרים לעבר אזרחים או שוטרים בלתי ממוגנים.

נהלי הפתיחה באש ישונו (רויטרס)


בכל מקרה נקבע שאין לפתוח באש לפי הוראות אלה - אלא במקרה של סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם ואין בנוהל הזה להתיר פתיחה באש לצורך פיזור מתפרעים שלא במצבים מסכני חיים. עוד נקבע שאין לפתוח באש חיה כשהסכנה לפגיעה בבלתי מעורבים עולה על הסיכון שאותו מבקשים להסיר.

בהכנת הידיעה השתתף ניר דבורי.