היעד: חיכוך עם שוטרים ולא אזרחים

הממשלה דנה בדרכים להיאבק במיידי האבנים ובקבוקי התבערה בעקבות גל הטרור בירושלים: ייבחנו נהלי פתיחה באש חדשים ותישקל החמרה בענישה. נתניהו: "צריך להתאים את הענישה והפתיחה באש למציאות החדשה בשטח"

עונש מינימום של שנה (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (ראשון) דיון ביטחוני בעקבות גל אירועי הטרור בירושלים. נתניהו הנחה את הגורמים המשפטיים לבחון מחדש את נוהלי הפתיחה באש הקיימים כיום, זאת כדי להתאימם למציאות בשטח, כך שהמשטרה תוכל למנוע טרור ולהרתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות הנחייתו של נתניהו, אמר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי יבחן את הנהלים מחדש. לאחר הדיון ציין נתניהו כי הוא שוקל בחיוב את הרעיון שעלה במהלכו להחמרת הענישה של מיידי אבנים.

על פי רעיון זה שהועלה בדיון, ייקבעו עונשי מינימום לזורקי אבנים באמצעות הוראת שעה שתוקפה שנה בשלב הראשון. על זריקת בקבוקי תבערה וזיקוקים תיבחן הוראת שעה לכמה שנים נוספות.

עוד נקבע כי המשטרה תיכנס בכוחות מתוגברים לשכונות הבעייתיות בירושלים, על מנת שהחיכוך בין מתפרעים ערבים ומחבלים יהיה מול שוטרים ולא מול אזרחים. נתניהו אמר בדיון כי "ישנה מציאות חדשה בשטח וצריך להתאים את הענישה ואת הוראות הפתיחה באש למציאות זו".

הענישה תוחמר? (הדס פרוש / פלאש 90)

נתניהו: אנחנו נקבע, לא בית המשפט

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה ליוזמה להחמרת הענישה ושיגר ביקורת מרומזת לעבר מערכת המשפט. "עם כל ההערכה לבית המשפט, זכותנו וחובתנו לקבוע עונשי מינימום", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

"אנחנו לא יכולים לקבל את העיקרון שאנשים יארגנו טרור עממי ויתחילו לזרוק בקבוקים על מכוניות עוברות ושבות או אבנים שרוצחות אנשים", אמר נתניהו. "הנורמה הזאת לא תתקבע כאן, תתקבע נורמה הפוכה - אנחנו נסכל אתכם תוך כדי פעולה ונעניש אתכם במלוא חומרת הדין אחרי הפעולה. את הנורמה הזאת אנחנו מבקשים להנחיל לכל אזרחי ישראל ולכל שופטי ישראל".

"אבנים ובקבוקי תבערה הם נשק קטלני, ולכן בימים האחרונים שינינו את הוראות הפתיחה באש לשוטרים בירושלים", הוסיף. "היום נאפשר הרחבה נוספת של יכולת הפעולה של שוטרים בסיכול יידוי אבנים ובקבוקי תבערה ונוסיף כוחות כדי לפגוע בפורעים".

הטרור בירושלים לא עוצר

אירועי האלימות בבירה נמשכו גם היום ובמהלך סוף השבוע. בלילה הושלכו שני בקבוקי תבערה לעבר מבנה בשכונת נוף ציון, הסמוכה לג'בל מוכבר בירושלים. אחד מהם חדר לתוך בית, התלקח וגרם לנזק. לא היו נפגעים וטרם נעצרו חשודים. במקביל, עצרו הלילה כוחות משטרה ומשמר הגבול ארבעה חשודים בהפרות סדר בירושלים. בסוף השבוע נעצרו 27 חשודים ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה.

ביום שישי נפצעו שלושה שוטרי משמר הגבול כתוצאה מהשלכת בקבוק תבערה ברחוב מאיר נקר שבשכונת ארמון הנציב, הסמוכה לשכונת ג'בל מוכאבר הערבית. שלושת השוטרים, שנפצעו קל, סובלים מכוויות בפנים ובידיים. לאחר השלכת בקבוק התבערה, הגיבו השוטרים בירי לעבר המיידים - שכתוצאה ממנו נפגע צעיר ערבי, כבן 25, באורח בינוני ברגלו.