בקבוק תבערה הושלך לבית בירושלים

ההתפרעויות בבירה נמשכות: שני בקבוקי תבערה נזרקו לעבר מבנה בשכונת נוף ציון, אחד מהם התלקח בתוך בית מגורים. לא היו נפגעים, אך נזק גרם לרכוש. רה"מ נתניהו יקיים היום דיון בהמלצה לאשר שימוש באש חיה נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה‎

טרור בקבוקי התבערה והאבנים נמשך: שני בקבוקי תבערה הושלכו בלילה (ראשון) לעבר מבנה בשכונת נוף ציון, הסמוכה לג'בל מוכבר בירושלים. אחד מהם חדר לתוך בית, התלקח וגרם לנזק. אין נפגעים וטרם נעצרו חשודים. במקביל, עצרו הלילה כוחות משטרה ומשמר הגבול ארבעה חשודים בהפרות סדר בירושלים. בסוף השבוע נעצרו 27 חשודים ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך, בדיון הביטחוני שייערך הבוקר יביא ראש הממשלה נתניהו לאישור מסמך הנוגע להחמרת הוראות הפתיחה באש. מדובר בטיוטה משטרתית שקיבלה אישור של היועץ המשפטי, ולפיה שוטרים יוכלו לירות אש חיה באירועים בעלי סיכון לאזרחים.

המשטרה תשיב באש חיה? (רויטרס)

המסמך כולל אישור מוגבל לשימוש באש חיה, עם הרבה סייגים והסתייגויות - אך מדובר באמצעים שנועדו לפגוע במיידי אבנים ובקבוקי תבערה בתחומי ישראל וגם במזרח ירושלים. על פי המסמך שיוגש לאישור, תהיה הבחנה בין הפגנות לבין טרור עממי.

במהלך הדיון צפויים נציגי המשטרה לעדכן את ראש הממשלה על תגבור הכוחות במזרח ירושלים, ובהגברת פעילות המודיעין והסיכול של אירועי טרור עממי - במיוחד לאחר פיגוע האבנים בשבוע שעבר בו נהרג אלכסנדר לבלוביץ'. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בשבוע שעבר כי יקדם מדיניות ענישה חריפה נגד מעורבים באירועים של יידוי אבנים ובקבוקי התבערה, החל בהטלת קנסות בגובה 50-100 אלף שקל על הורי קטינים שייתפסו מעורבים בתקריות שכאלה, ובקביעת עונשי מינימום של 4-5 שנות מאסר על מיידי אבנים ו-10 שנות מאסר על מיידי בקבוקי תבערה.

הבית התלקח, איש לא נפגע (דובר כב"ה ירושלים)

למרות הצהרותיו של נתניהו בנושא, מעריכים גורמי משפט שיידרשו חודשים ארוכים עד שניתן יהיה לממש ולהפעיל את השינויים המדוברים בפועל. "המצב שקיים איננו מקובל עלינו ואנחנו מתכוונים לתת את הכלים גם לחיילים וגם לשוטרים כדי לפעול בתקיפות רבה מאוד גם נגד מיידי האבנים וגם נגד זורקי בקבוקי התבערה", אמר בשבוע שעבר נתניהו.  

ההערכה: רגיעה עד סוכות

במקביל מתברר כי מזה כמה ימים כוחות המשטרה במזרח ירושלים מפעילים רובי רוגר שעוצמת הפגיעה שלהם פחותה. מדובר ביוזמה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן מלפני מספר שבועות, ובימים האחרונים כמה מתפרעים נפגעו מהנשק הזה. ועדת החוץ והביטחון שהתכנסה לדיון מיוחד ביום שישי אישרה לגייס לוחמי מילואים של משמר הגבול.

בירושלים כבר פועלות יחידות מיוחדות שפועלות בבירה, ואחת מהן הייתה מעורבת בפעילות בג'בל מוכאבר בה נפצעו שלושה מהם מיידוי בקבוקי תבערה. כמו כן הוקם כוח משותף למשטרה ולשב"כ שעוסק במודיעין וחקירות.
מבחינת הצפי לימים הקרובים, ההערכה בשלב זה היא כי תהיה רגיעה עד סוכות, אז צפויה עוד הסלמה - לה נערכים במשטרה בכוחות מתוגברים.

"המצב הקיים לא מקובל". נתניהו (חיים צח לע"מ)