אחרי יומיים: העציר המנהלי מוחמד עלאן שבר את שביתת הרעב המחודשת

העציר המנהלי מוחמד עלאן שב היום לאכול לאחר שביתת הרעב הקצרה שעליה הכריז מיד לאחר שחרורו מבית החולים ומעצרו המחודש שלשום. הסיבה להפסקת שביתת הרעב אינה ברורה. בשב"ס מדגישים כי מאומה בתנאי כליאתו לא השתנה ולא הביא אותו להחלטה זו

עלאן בבית החולים

פתח בשביתת רעב מחודשת - וחזר בו: לאחר ששוחרר מבית החולים - ומיד נעצר מחדש, הכריז העציר המנהלי מוחמד עלאן, כי הוא פותח בשביתת רעב מחודשת. אלא שהיום (שישי), שב עלאן לאכול - ובכך הפסיק את השביתה הנוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העציר המנהלי מוחמד עלאן שב היום לאכול לאחר שביתת הרעב הקצרה שעליה הכריז מיד לאחר שחרורו מבית החולים ומעצרו המחודש ביום רביעי האחרון. עלאן לא הסביר לאנשי שב"ס את פשר החלטתו להפסיק את שביתת הרעב. במרכז הרפואי של שב"ס ברמלה מדגישים שמאומה בתנאי כליאתו לא השתנה ולא הביא אותו להחלטה הזו. 

שלשום אמר עלאן לעורך דינו, ג'מיל חטאב, כי אם יעצרו אותו - הוא יתחיל בשביתת רעב חדשה. בינתיים, ממשיך עלאן לרצות את עונשו - ועורך דינו הבהיר כי יערער על מעצרו המחודש: "הסבירו לנו שביטלו את הקפאת הצו של בית המשפט בעקבות השיפור במצבו הבריאותי", ציין עורך הדין. "ההצעה של בית המשפט הייתה שבעקבות המצב הרפואי מקפיאים את צו המעצר אבל לא ברור אם ניתן לעצור אותו ישירות או רק על פי החלטה מחודשת של בית המשפט. אנחנו נפנה שוב לבג"ץ לדון בעניין הזה".

לפני כחודש החליט בג"ץ להקפיא את צו המעצר המנהלי שהוצא לעלאן לאחר ששבת רעב במשך יותר מ-60 יום והתעורר חשש לפגיעה מוחית. "בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו השופטים. מיד עם קבלת הידיעה על החלטת בג"ץ, הודיעו בני משפחתו של עלאן כי תמה שביתת הרעב שלו ויתאפשר להזין אותו במסגרת הטיפול הרפואי שניתן לו.

עלאן לפני שביתת הרעב

בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

בעקבות ההחלטה, אושפז עלאן בבית החולים ברזילי, ולא במסגרת תנאי מעצר. במהלך הימים שחלפו חל שיפור במצבו והוא אף דיבר עם התקשורת. השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי שהוא "ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק - וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.