המתיחות בירושלים: אושר גיוס מילואים של מג"ב, ארדן סייר במוקדי החיכוך

לאחר שכוחות משטרה רבים נפרשו ברחבי הבירה, עברו תפילות יום השישי בהר הבית בשקט יחסי. עם זאת, נרשמו מספר הפרות סדר סמוך לשער שכם. המתפרעים פוזרו לאחר שיידו אבנים ובקבוקים. השר ארדן סייר בעיר והדגיש: "נילחם בפורעים שהפכו את הר הבית למחסן של טרור". ועדת החו"ב אישרה באופן חריג גיוס לוחמי מילואים של מג"ב

שוטרים בכוננות עליונה ברחבי הבירה (רויטרס)

שקט יחסי בבירה אחרי יום של התפרעויות ועימותים: כוחות משטרה רבים נפרשו לכל אורך היום (שישי) במוקדי החיכוך בירושלים עקב המתיחות של הימים האחרונים ופיזרו מספר הפגנות בהן יידו מתפרעים אבנים ובקבוקים. ועדת החוץ והביטחון שהתכנסה לדיון מיוחד, אישרה היום לגייס לוחמי מילואים של משמר הגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כ-200 מתפללים מוסלמים שקיימו בשעות הצהריים תפילה אלטרנטיבית מחוץ לשער שכם לאחר שלא הורשו להיכנס למתחם הר הבית, התעמתו עם כוחות המשטרה. לא ידוע על נפגעים, המתפרעים פוזרו.השוטרים, ובהם גם פרשים רכובים על סוסים, ניסו לפזר בכוח את המתפרעים תוך שהם משתמשים ברימוני הלם ובאלות. ההתפרעות החלה כששוטרים שעמדו בסמוך למתפללים ביקשו לעצור את אחד מהם. בתגובה החלו האחרים להתפרע ולהתעמת עמם.מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים על עימותים שהתפתחו בין צעירים לבין שוטרים באזור שער האריות. לפי הדיווחים, המשטרה השתמשה בגז מדמיע וברימוני הלם ופרשה מחסומים באזור.

"פורעים אסלאמיים הופכים את הר הבית למחסן של טרור"

על רקע המתיחות בעיר, סייר היום השר לביטחון הפנים במוקדי החיכוך בירושלים, בהם שכונת ארמון הנציב ואזורים נוספים המשיקים לשכונות ערביות - ובחן את היערכות המשטרה בעיר.

״בירושלים פרוסים החל משעות הבוקר אלפי שוטרים כדי להבטיח את השקט והביטחון לתושבי העיר ולכל מי שמבקר בה", אמר השר ארדן בתום ביקורו. "הנוכחות המשטרתית מורגשת ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהשקט יישמר ככל שניתן", הוסיף ארדן והבהיר כי המשטרה "תנקוט ביד קשה ביותר נגד כל מי שינסה להפר את הסדר או לנקוט באלימות".בדבריו, האשים השר ארדן את הרשות הפלסטינית וחברי כנסת ערבים בהסתה - והבהיר כי יפעל לשמר את הסטטוס קוו בהר הבית: "מסיתים בימים האחרונים ומשקרים בקשר למה שנעשה בהר הבית. הכוונה שלנו היא לשמור על הסטטוס קוו במקום אבל הסטטוס קוו הזה כולל גם חופש תנועה וביקור לכל מי שרוצה לבקר בהר".

"מה שראינו בימים האחרונים זה פורעים אסלאמיים שאמורים לשמור על קדושתו של ההר כבית תפילה, מכניסים אליו חומרי חבלה, סלעים ולמעשה הופכים אותו למחסן של טרור. לכך אנו לא נסכים ומשטרת ישראל תמשיך לשמור על הר הבית פתוח לטובת כל מי שחפץ לבקר בו", הדגיש השר.

ההסלמה גולשת גם למחוזות נוספים

לפנות בוקר נזרק בקבוק תבערה לעבר שתי מכוניות ישראליות בצומת בית פוריק בסמוך לשכם. כוח צה"ל שהיה במקום ירה לעבר הרכב בו נסעו המחבלים החשודים בזריקה, אחד מהם נפצע בינוני ופונה על ידי הסהר האדום והשני נעצר ונלקח לחקירה.ההסלמה ברחובות הבירה המשיכה גם אמש כשנהג אוטובוס נפצע באורח קל מאבנים שיודו לעבר קו 143 בחיזמה, צפונית לירושלים, ובשני מוקדים פרצו דליקות בשל השלכת בקבוקי תבערה. תקריות נוספות של השלכות אבנים נרשמו אתמול גם בחברון, ביתר עילית וכביש חוצה שומרון - בכל אותם אירועים לא היו נפגעים אך נגרם נזק.