דריכות בי-ם: מאות שוטרים נפרשו

מתוח בהר הבית: הפלסטינים מדווחים על עימותים וירי גז מדמיע באזור שער האריות. בלילה: באזור שכם ירה צה"ל לעבר חוליה שזרקה בקת"בים, פלסטיני נפצע. ציר שועפט: אוטובוס נרגם והוצת, הנהג לא נפגע

התפרעויות השבוע, ארכיון (רויטרס)

ימים לא שקטים בבירה: משטרת ירושלים נערכת הבוקר (שישי) בכוחות מתוגברים באזור הר הבית לקראת תפילות יום השישי מחשש לעימותים. בהערכת מצב שהתקיימה אמש בראשות מפקד המחוז ניצב משה (צ'יקו) אדרי הוחלט כי רק גברים בני 40 ומעלה ונשים בכל גיל יורשו להיכנס לתפילה, בעקבות מידע על כוונות של צעירים להתעמת עם שוטרים בתום התפילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים על עימותים שהחלו להתפתח בין צעירים לבין שוטרים באזור שער האריות בירושלים בשעות הבוקר. לפי הדיווח המשטרה משתמשת בגז מדמיע וברימוני הלם, ומפזרת מחסומים באזור.

המהומות באזור משפיעות גם על מספר המבקרים ברחבת הכותל המערבי, בתקופה שנחשבת לעמוסה ביותר בשנה, בין ראש השנה ליום כיפור. לאירוע הסליחות המרכזי שנערך הלילה בכותל אמנם הגיעו אלפים אבל מדובר במספר נמוך יחסית בהשוואה לשנים קודמות.


לפנות בוקר נזרק בקבוק תבערה לעבר שתי מכויות ישראליות בצומת בית פוריק בסמוך לשכם. כוח צה"ל שהיה במקום ירה לעבר הרכב בו נסעו המחבלים החשודים בזריקה, אחד מהם נפצע בינוני ופונה על ידי הסהר האדום והשני נעצר ונלקח לחקירה.

ההסלמה ברחובות הבירה המשיכה גם אמש כשנהג אוטובוס נפצע באורח קל מאבנים שיודו לעבר קו 143 בחיזמה, צפונית לירושלים, ובשני מוקדים פרצו דליקות בשל השלכת בקבוקי תבערה. תקריות נוספות של השלכות אבנים נרשמו אתמול גם בחברון, ביתר עילית וכביש חוצה שומרון - בכל אותם אירועים לא היו נפגעים אך נגרם נזק.


לפנות ערב השליכו פלסטינים מספר בקבוקי תבערה לעבר בסיס של פיקוד העורף, סמוך להר הצופים בירושלים. בעקבות שריפה שפרצה מחוץ לבסיס הוזעקו למקום ארבעה צוותי כיבוי. "תוך כדי סיכון עצמי הצלחנו, במאמצים גדולים, לעצור את האש ולמנוע פגיעה קשה בבסיס הסמוך", סיפר רס"ר מוחי עליאן, מפקד צוות כיבוי.

העימותים סביב הר הבית ממשיכים לעורר סערה בעולם. אמש שוחח מלך סעודיה, סלמן בן עבד אל עזיז, עם הנשיא אובמה וגינה בחריפות את
מה שכינה "ההסלמה הישראלית המסוכנת במסגד אל- אקצא".לפי דיווחים בכלי תקשורת בסעודיה אמר המלך כי ההתקפה הישראלית על המתפללים במסגד היא פגיעה ובמקומות הקדושים לאסלאם. הוא קרא לנשיא ארה"ב לנקוט בצעדים מידיים בכדי לעצור את ההתקפות הישראליות, בהם גם התערבות של מועצת הביטחון של האו"ם, והוסיף כי הן "מזינות את הקיצוניות ואת האלימות בעולם כולו".

מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ואמר שישראל פועלת נגד האלימות בהר הבית, ובניגוד להסתה הפלסטינית ישראל שומרת בקפדנות על הסטטוס קוו.