מוחמד עלאן שוב עציר שובת רעב

רק הבוקר שוחרר עלאן מביה"ח אחרי שאושפז בעקבות שביתת הרעב הארוכה שקיים במחאה על מעצרו המנהלי שבהמשך הוקפא. כבר בתוך בית החולים עצרו אותו שוב השוטרים, מצויידים בצו מנהלי חדש נגדו. עלאן חזר לשבות רעב

עלאן בבית החולים

העציר המנהלי לשעבר מוחמד עלאן, שאושפז לאחרונה בבית החולים ברזילי בעקבות הנזק המוחי שגרמה לו שביתת הרעב, שוחרר היום (רביעי) מבית החולים - ומיד נעצר שוב. המשטרה חיכתה לפעיל הג'יהאד האסלאמי בתוך שטח בית החולים והעבירה אותו למעצר נוסף. מיד לאחר שנעצר הוא פתח בשביתת רעב מחודשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מוחמד חזר לשבות רעב", סיפר לחדשות 2 Online ג'מיל חטאב, עורך דינו של עלאן. "הוא אמר לי מפורשות: 'אם יעצרו אותי שוב אתחיל בשביתת רעב חדשה'. הוא בשביתת רעב כרגע".

"הסבירו לנו שביטלו את הקפאת הצו של בית המשפט בעקבות השיפור במצבו הבריאותי", ציין עורך הדין. "ההצעה של בית המשפט הייתה שבעקבות המצב הרפואי מקפיאים את צו המעצר אבל לא ברור אם ניתן לעצור אותו ישירות או רק על פי החלטה מחודשת של בית המשפט. אנחנו נפנה שוב לבג"ץ לדון בעניין הזה".

מהמשטרה נמסר כי עלאן נעצר על סמך צו מעצר מנהלי צבאי חדש. "לאחר מעצרו הוא הועבר למשמורת שב"ס במתקן כליאה באזור המרכז", הדגישו במשטרה.

לפני כחודש החליט בג"ץ להקפיא את צו המעצר המנהלי שהוצא לעלאן לאחר ששבת רעב במשך יותר מ-60 יום והתעורר חשש לפגיעה מוחית. "בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו השופטים. מיד עם קבלת הידיעה על החלטת בג"ץ, הודיעו בני משפחתו של עלאן כי תמה שביתת הרעב שלו ויתאפשר להזין אותו במסגרת הטיפול הרפואי שניתן לו.

עלאן לפני שביתת הרעב

בג"ץ: "יידרש זמן רב לקבוע האם הנזק הפיך"

יממה קודם לכן חלה החמרה במצבו ובבית החולים הוחלט לחזור ולהרדימו. בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

בעקבות ההחלטה, אושפז עלאן בבית החולים ברזילי, ולא במסגרת תנאי מעצר. במהלך הימים שחלפו חל שיפור במצבו והוא אף דיבר עם התקשורת. השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי שהוא "ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק - וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.

בני משפחתו איימו כי אם לא ישוחרר - הוא יחריף את שביתת הרעב, וסירבו להצעות הפשרה של המדינה לשחרר אותו לחו"ל או לדחות את שחרורו לחודש נובמבר. עלאן הצהיר בפני בני משפחתו כי הוא מוכן גם למות.