התשובה לאבנים: ישונו נוהלי הפתיחה באש?

ההסלמה בי-ם: רה"מ כינס דיון חירום בו הציג מספר יוזמות למלחמה בזורקי אבנים ובקבוקי תבערה והגברת השליטה בהר הבית. בדיון הוחלט על הקמת צוותים שייבחנו שינוי בנהלי פתיחה באש, עונשי מינימום למורשעים, מעצר מנהלי לחשודים, ואיסור שהייה בהר הבית בלילה. נתניהו: "נילחם בכל האמצעים במיידי האבנים"

עימותים אלימים בהר הבית, אירועי השלכת אבנים בלתי פוסקים, שאחד מהם הוביל למותו של אלכסנדר לבלוביץ בערב החג, והצהרות לוחמניות מהצד הפלסטיני. המתיחות בירושלים בשיאה ורגיעה לא נראית באופק. ראש הממשלה נתניהו כינס אמש (שלישי) דיון חירום בו הכריז על שורת צעדים נגד זורקי אבנים ובקבוקי תבערה. הפלסטינים מאשימים את ישראל בהסלמה, ובארה"ב מודאגים וקוראים לצדדים לגלות איפוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון שכינס נתניהו הוחלט על הקמת צוות מיוחד שייבחן שינוי בהוראות פתיחה באש לעבר מיידי האבנים ובקבוקי התבערה, לצד קביעת עונשי מינימום לעברות אלה והטלת קנסות גבוהים על קטינים והוריהם שמבצעים עבירות אלה. ראש הממשלה הדגיש בדיון כי ישראל מחוייבת לשמירת הסטטוס קוו בהר הבית וכי ישראל לא תיתן למתפרעים למנוע ביקורי יהודים בהר. כמו כן נקבע דיון המשך לשבוע הבא, כדי לקדם את הצעדים עליהם הוחלט.

תיאסר שהייה בהר הבית בלילה? (רויטרס)

"אנו נילחם בכל האמצעים הנדרשים נגד מיידי האבנים, זורקי בקבוקי התבערה ומטעני צינור ומי שיורה זיקוקים כדי לפגוע באזרחים ושוטרים", אמר נתניהו בפתח הדיון. "בערב החג הוכח שוב שזריקות אבנים יכולות להרוג. פעולות כאלה יתקלו בתגובה חריפה מאוד של ענישה ומניעה. נוביל שינוי מערכתי ונקבע סטנדרט חדש של הרתעה ומניעה."

בנוסף להקמת הצוותים המיוחדים, מתכנן ראש הממשלה יחד עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לקדם גם יוזמות חדשות שיאפשרו שליטה טובה יותר על הנעשה בהר הבית כמו למשל, לנסות ולאסור על צעירים ערבים לשהות במהלך הלילה במתחם ולחזק ולהגביר את אמצעי הסינון בכניסות למתחם. בימים הקרובים מתכוון נתניהו לסייר במוקדי העימותים בעיר העתיקה ובמזרח העיר.

הפלסטינים מאשימים את ישראל בהסלמה וטוענים כי היא מנסה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. בכיר חמאס חאלד משעל שוחח בנושא עם יו"ר הרשות אבו מאזן, כשבמקביל חמאס מנכס לעצמו את העימותים ואת המאבק נגד ישראל בהר הבית.

מנהיגים אסלאמיים פלסטינים קוראים להגיב בפיגועים וההסתה בערוצי התקשורת גוברת. אחת הדוגמאות היא סרטון שפרסם חמאס ובו תמונות של ארבעה שוטרים שמתעמתים עם נשים ערביות במזרח ירושלים, ומוגדרים "מבוקשים".

השר לביטחון פנים ארדן פרסם אתמול פוסט בפייסבוק בו התייחס לביקורת החריפה על יוזמתו שלא לקדם שופטים המקלים עם זורקי אבנים. "יום לפני שאלכסנדר לבלוביץ ז"ל נרצח בפיגוע האבנים בירושלים, פורסמה היוזמה שלי להציג בפני חברי הוועדה לבחירת שופטים את הנתונים על שופטים המקלים במיוחד עם זורקי אבנים ובקבוקי תבערה", כתב. "לא עשיתי זאת במקרה".

"יידוי אבנים הוא פיגוע לכל דבר"

ארדן הדגיש כי לא ייתן לתופעה הזאת להימשך: "זורקי אבנים הם רוצחים לכל דבר (לא צריך להזכיר שוב את אדל ביטון ז׳׳ל, נכון?), והם לא יכולים להשתחרר בערבות או עם עבודות לתועלת הציבור. כך לא נשיג הרתעה! הסיכוי שמי מהם יישב שנים ארוכות בכלא הוא אפסי. זהו מצב בלתי נסבל ואם כדי לשנותו אצטרך כעת להתמודד עם ביקורת משמאל, אני מוכן לשלם את המחיר".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס גם הוא לידויי האבנים והבהיר: "המאבק בטרור העממי, הכולל בין היתר ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה וניסיונות לשבש את הסדר הציבורי, מחייב אותנו למאבק נחוש וחסר פשרות, הן במישור המבצעי והמודיעיני והן במישור המשפטי. כך אנו עושים, ונוסיף ונעשה זאת בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב גם הוא להסלמה בבירה ולצורך להחמיר בענישת מיידי אבנים. "הרצח שהתרחש בערב החג הוא הוכחה נוספת לכך שיידוי אבנים הוא פיגוע לכל דבר! לא ייתכן שאין כל הרתעה ומיידי אבנים שנתפסים משוחררים וחוזרים לפגע. אני קורא לממשלה להשלים מיידית את ההליכים שיאפשרו לשלוח לכלא לשנים רבות כל מי שייתפס מיידה אבנים ולהפעיל את מלוא חומרת הדין כלפי מיידי אבנים".

ארה"ב: להימנע מפעולות פרובוקטיביות בהר הבית

על העימותים בהר הבית כתב: "אסור לממשלה לאפשר בשום מצב שהר הבית ישמש מקלט למחבלים ועליה לפעול ללא מורא על מנת להחזיר את הסדר, השקט והקדושה להר".

גם ארה"ב מודאגת מההתפתחויות ואמש קרא דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט לגלות איפוק: "זה קריטי ששני הצדדים יימנעו מפעולות או אמירות פרובוקטיביות באזור הר הבית הקדוש הן למוסלמים והן ליהודים".

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, התייחס להסלמה ואמר כי העימותים עלולים לגרום לאלימות באזורים נוספים. כמו כן קרא מלדנוב להימנע מפעולות פרובוקטיביות ופנה למנהיגים הפוליטיים והדתיים של שני הצדדים בבקשה להפגין איפוק.