יום שלישי של מהומות אלימות בהר הבית

עשרות רעולי פנים שהתבצרו במהלך הלילה במסגד אל-אקצא יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר שוטרים עם פתיחת הר הבית למבקרים. כוחות גדולים של משטרה, בהם לוחמי יס"מ ומשמר הגבול, דחקו את המתפרעים לתוך המסגד. הביקורים במקום מתקיימים כרגיל

שוב מהומות אלימות בהר הבית: עשרות צעירים מוסלמים שהתבצרו במהלך הלילה במסגד אל אקצא יידו הבוקר (שלישי) אבנים ובקבוקי תבערה לעבר המשטרה עם פתיחת הר הבית למבקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההתפרעויות החלו בשעות הבוקר המוקדמות לאחר שעשרות רעולי פנים יידו אבנים לכיוון שער המוגרבים. כוח משטרה בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, נכנס לשטח ההר ונתקל במטח של אבנים, בלוקים ומוטות ברזל שיידו מתפרעים מתוך המסגד.

במשטרה אומרים שכבר במהלך הלילה נערכו המתבצרים למנוע את סגירת דלתות המסגד ובשל כך הקימו במקום מחסומים שהורכבו מארונות, מוטות ברזל ועץ, חבלים שנקשרו לדלתות המסגד וחפצים נוספים. במהלך ההתפרעויות הושלך מתוך המסגד בקבוק תבערה שהדליק מוטות עץ שהוכנו כביצורים.

שוטרים רבים, בהם לוחמי יס"מ ומג"ב, הצליחו להסיר את המחסומים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד וסגרו את דלת המסגד כשהפורעים בפנים. מהמשטרה נמסר כי למרות ההתפרעויות, ביקורי היהודים והתיירים בהר החלו בשעה המקובלת ומתקיימים כרגיל. 5 שוטרים נפצעו קל וטופלו במקום. 4 מתפרעים נעצרו. הפלסטינים מדווחים על 26 פצועים באירוע.

"השוטרים ראויים לכל שבח על פעילותם המקצועית, תוך מסירות ונחישות, שהביאה לסיום ההתפרעות במהירות ואפשרה את פתיחת הר הבית למבקרים בשעה היעודה", אמר הבוקר ניצב אדרי. "נמשיך לפעול ולגלות אפס סבלנות כלפי כל ניסיון להפר את הסדר ולפגוע בסטטוס קוו הקבוע בהר הבית".

נשיא טורקיה ארדואן שוחח עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן והביע בפניו צער על האירועים בהר הבית ובהמשך אף שוחח עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון וקרא לו לפעול נגד ישראל. "פעולות ישראל אינן מקובלות וגורמות לזעם רב בעולם המוסלמי", אמר ארדואן.

פיגוע ומהומות - חג אלים בירושלים

גם אתמול בבוקר יידו עשרות מתפרעים אבנים לעבר שוטרי משטרת ירושלים שהיו בהר הבית במסגרת ההיערכות לפתיחתו לקהל המבקרים. שוטר אחד נפגע קל וטופל במקום. למרות המהומות נכנסו כ-500 מבקרים להר הבית.

בתקרית אחרת שאירעה אתמול תקפו מוסלמים צעיר יהודי שעבר סמוך לשער השלשלת. לוחמי משמר הגבול ושוטרי מרחב דוד המוצבים במקום הדפו את התוקפים ועצרו שני חשודים. הצעיר טופל במקום ונלקח להגשת תלונה.

מכוניתו של לבלוביץ' לאחר התקרית (אריק אבולוף, כבאות ירושלים\\ באדיבות המשפחה)

ביום ראשון יודו אבנים לעבר מכוניתו של תושב ירושלים, אלכסנדר לבלוביץ' (64), בשכונת ארמון הנציב. בעקבות יידוי האבנים איבד לבלוביץ' שליטה על רכבו, התנגש בעוצמה בעמוד ונפצע אנושות. לפנות בוקר מת מפצעיו. שני נוסעים אחרים שהיו עמו ברכב נפצעו באורח קל.

בעקבות שורת התקריות האלימות הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יקיים עם צאת החג דיון חירום בסוגיית טרור האבנים. לחדשות 2 נודע כי נתניהו יקדם חקיקת בזק להשתת עונשי מינימום על מיידי בקבוקי תבערה ואבנים, כמו גם מעצרים מנהליים עד תום ההליכים לחשודים.