פיגוע ומהומות: חג אלים בירושלים

אלכסנדר לבלוביץ' (64), תושב העיר, התנגש עם רכבו בעמוד לאחר שנרגם באבנים - ומת. הר הבית: שוטר וצעיר נפצעו, 9 נעצרו. נתניהו יכנס דיון חירום. מלך ירדן: "לפרובוקציות יהיו השלכות על היחסים עם ישראל"

גם במהלך ימי החג נמשך טרור האבנים בירושלים וגבה את חייו של אזרח ישראלי: אמש (ראשון) התנגשה מכוניתו של אלכסנדר לבלוביץ' (64), תושב העיר, בעוצמה בעמוד בשכונת ארמון הנציב אחרי שנרגמה באבנים. מצבו הוגדר אנוש ושניים נוספים שהיו עמו ברכב נפצעו קל. שעות ספורות לאחר מכן נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של לבלוביץ'. האירוע הזה מצטרף לשורת אירועים של יידויי אבנים ובקבוקי תבערה שרק בנס הסתיימו בלא נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניר, בנו של לבלוביץ', שקיבל את המרה שבבשורות עת שהה בניו-יורק, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני בהלם. אבן אחת שינתה את מסלול חיי. אבי נרצח מיידוי אבן. אבא, אני אוהב אותך. יהי זכרך ברוך".

מוקדם יותר הערב, סמוך לשעה 22:00, יודו אבנים לעבר רכבים בכביש מעלה אדומים. כוח של משמר הגבול החל במרדף אחר החשודים, אך אחד מהם יידה לעבר הלוחמים בקבוק תבערה. לא היו נפגעים, חשוד אחד נעצר.

שעות קודם לכן, בבוקר, פרצו מהומות בהר הבית: צעירים מוסלמים יידו אבנים לעבר שוטרי תחנת ירושלים שהיו באתר במסגרת ההיערכות לפתיחתו לקהל המבקרים. שוטר אחד נפצע קל וטופל במקום. תשעה צעירים פלסטינים נעצרו.

מיד עם כניסת כוחות המשטרה לשטח הר הבית, נמלטו רעולי הפנים והפורעים אל תוך המסגד והחלו ליידות אבנים. תשעה נעצרו.

הרכב שנפגע

זירת הפיגוע

בתקרית אחרת שאירעה הבוקר, תקפו מוסלמים צעיר יהודי שעבר סמוך לשער השלשלת. לוחמי משמר הגבול ושוטרי מרחב דוד שהוצבו במקום הדפו את התוקפים ועצרו שני חשודים. הצעיר טופל במקום ונלקח להגשת תלונה.

בעקבות צבר האירועים ביממה האחרונה הודיע היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יקיים עם צאת החג דיון חירום בסוגיית טרור האבנים. לחדשות 2 נודע כי נתניהו יקדם חקיקת בזק להשתת עונשי מינימום על מיידי בקבוקי תבערה ואבנים, כמו גם מעצרים מנהליים עד תום ההליכים לחשודים.

בתוך כך, הזהיר היום מלך ירדן עבדאללה השני את ישראל מ"פרובוקציות" עתידיות בהר הבית ואמר כי אם הדבר יימשך, "זה ישפיע על היחסים בין המדינות".