העימות בהר הבית: "ישראל חצתה קו אדום"

לאחר כניסת השוטרים למסגד אל-אקצא, אבו מאזן הזהיר כי הפלסטינים "לא יסכימו לפגיעה במקומות הקדושים". הליגה הערבית מאיימת לפנות להאג, וגם במצרים ובירדן גינו את הפגיעה בסטטוס קוו. נתניהו: "נפעל בתקיפות נגד פורעי חוק"

העימותים הסוערים בהר הבית הבוקר (ראשון) עוררו מחדש את שאלת הריבונות על המקום הקדוש: בעוד בישראל הזדעזעו מהכוונה לפגוע במתפללים יהודים ומהסרטון בו נראה צעיר יהודי מותקף בעיר העתיקה, ברשות הפלסטינית ובמדינות ערב טענו כי ישראל מנסה לכבוש מחדש את הר הבית. מנהיגי הליגה הערבית אף איימו לפנות לבית הדין הבינלאומי: "ישראל תישא באחריות על מעשיה". במקביל, בישראל משבחים את פעילות המשטרה ומדגישים כי ימשיכו לפעול נגד כל איום טרור - גם בהר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שצולם היום בעיר העתיקה נראה צעיר ישראלי כשהוא מוכה ומותקף על ידי פלסטינים, ולמזלו הרב הוא הצליח לחמוק מחפצים שהושלכו אליו ולא נפצע. האירוע התרחש זמן קצר לאחר תום המהומות בהר הבית, באחת הסמטאות הסמוכות. במשטרת ירושלים פתחו בחקירה על מנת לאתר את התוקפים.

מנהל מתחם אל-אקצא, השייח' עומאר אל-קיסוואני, גינה את הפעילות המשטרתית בהר ואמר כי "ישראל השתלטה על האתר הקדוש לנו". בשיחה עם סוכנות הידיעות הפלסטינית מען הוא אמר כי ישראל "כפתה את הריבונות שלה בכוח הזרוע". לדבריו, השימוש בכוח במתחם הקדוש עלול להיוות הפרה של ההסכמים הקיימים.

אבו מאזן: "לא נאפשר פגיעה כזו"

עוד הוסיף מנהל האתר הקדוש כי שני עובדים נפצעו מירי כדורי גומי, בעוד עשרות ספגו פציעות מהמשטרה. גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את הפעילות הישראלית, אותה כינה "מתקפה על מקומותינו הקדושים". ממשרדו נמסר כי מדובר ב"חציית קו אדום - לא נאפשר פגיעות כאלו באתרים הקדושים".

למרות הודעת ראש הממשלה נתניהו, לפיה ישראל תשמור על הסטטוס-קוו והסדר, ברשות לא השתכנעו. שגריר האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, קרא לשני הצדדים להפגין איפוק ולכבד את קדושת האזור: "אני מתרשם שראש ממשלת ישראל יפעל לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים".

בליגה הערבית גינו: "לא לאפשר ליהודים להתפלל"

גם בירדן ובמצרים גינו את המעשים והביעו דאגה מפגיעה בסמלים הקדושים לאסלאם. שרי החוץ של מדינות ערב (הליגה הערבית) הזהירו מפני "ייהוד אל-אקצא על ידי ישראל" וקראו למנוע שינויים במעמד המשפטי של אל-אקצא. "אנחנו מזהירים את ישראל - אל תאפשרי ליהודים להתפלל בתוך המסגד ולא תאפשרי למתנחלים קיצונים לפרוץ ולפגוע בקדושה".

"ישראל היא הכוח הכובש ונושאת בתוצאות של מעשיה - אנו קוראים לשמירה והגנה על האזרחים הפלסטינים ועל המקומות הקדושים להם מפני פגיעה ישראלית שתדרדר את האזור לאלימות וסכסוך", הודיעו השרים. כמו כן הם הזהירו מפני פנייה למנגנוני משפט בינלאומיים כדי למנוע פעילות ישראלית במתחם, כולל פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

נתניהו הצהיר לאחר האירועים כי "ישראל תפעל בכל אמצעי כדי לשמור על הסטטוס קוו ועל החוק והסדר בהר הבית. זו חובתה וזכותה לפעול נגד פורעי חוק כדי לאפשר חופש פולחן במקום קדוש זה. לפיכך, נפעל בתקיפות נגד מיידי האבנים, בקבוקי התבערה ומשליכי מטעני צינור או אלה המשתמשים בכל אמצעי אחר".

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, שיבח את תפקוד השוטרים והצהיר: "משטרת ישראל לא תאפשר פגיעה בביטחון הציבור ובריבונות המדינה בכלל ובבירתה ובמקום הקדוש הר הבית בפרט. פעילותם האחראית והמדוייקת של מפקדי ושוטרי מחוז ירושלים, בשילוב גורמי שב"כ, סיכלה מבעוד מועד ניסיון קיצוני ומסוכן לפגוע בחיי אדם ולערער את היציבות והסדר בהר הבית ערב החג".

סאו הוסיף כי המשטרה שואפת "לשמר את חופש הדת והפולחן של כלל המאמינים ואת ביטחונם האישי של באי ירושלים ואתריה הקדושים, במיוחד בתקופת החגים הרגישה. על הציבור בארץ לדעת שיש על מי לסמוך ולמי לפנות בעת הצורך. בשעה זו ולאורך כל ימות החג, פרושים אלפי שוטרים, בכל רחבי הארץ, כשהם ערוכים ומוכנים להגיב לכל תרחיש ולהיענות לפניות הציבור. השוטרים הונחו לפעול בנחישות כלפי כל מי שיעבור על החוק, יסכן את שלום הציבור או ינסה לשבש את הסדר. ההיערכות המשטרתית מקיפה ולא חסכה דבר, הכל למען ביטחון הציבור".