רגע לפני החג: עימותים בהר הבית

כוחות משטרה פרצו בשעות הבוקר למתחם שבו התבצרו עשרות צעירים פלסטינים רעולי פנים, שיידו אבנים והשליכו זיקוקים לעבר כוחות הביטחון. מוקדם יותר אותרו מטעני חבלה בדירה במזרח ירושלים. ארדן: "האירועים החמורים מחייבים את כולנו לעשות חושבים לגבי ההסדרים הנהוגים בהר"

המשטרה מנעה פעילות חריגה בהיקפה ובחומרתה בהר הבית: כוחות גדולים פרצו בשעות הבוקר (ראשון) לרחבת המסגדים והתעמתו עם עשרות צעירים פלסטינים רעולי פנים שהתבצרו במקום. במקום התפתחו עימותים במהלכם יידו המתפרעים אבנים והשליכו זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגע לפני החג התקבל בשב"כ ובמשטרה מידע מודיעני על הצעירים המתבצרים במקום מתוך כוונה להפר את הסדר בשעות הבוקר. הם שהוו משעות הלילה במסגד אל-אקצה ואף הציבו מחסומים על מנת להגביל את צעדיהם של כוחות הביטחון והצטיידו בבלוקים ובמוטות ברזל על מנת להשליכם לעבר השוטרים.

במקום התפתחו עימותים אלימים עם הפלסטינים שניסו למנוע את כניסת השוטרים, הם תקפו את כוחות הביטחון והשליכו לעברם עשרות זיקוקים. בכניסה למסגד נתפסו צינורות ששימשו למטעני חבלה. לאחר דקות ארוכות הצליחה המשטרה להשתלט עליהם. למרות האירוע החריג, ביקורי התיירים והיהודים מתנהלים כסדרם.

מוקדם יותר הלילה בפעילות משותפת של השב"כ והיחידה המרכזית של משטרת ירושלים נערך חיפוש בדירה במזרח העיר שבה נמצאו כמה מטעני צינור. באותו זמן הגיע גם המידע על הכוונה להתבצר במסגד ובמשטרה החליטו לפעול במטרה לנטרל את כוונתם של הצעירים הפלסטינים.

מהומות בהר הבית, ארכיון (רויטרס)

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר בתגובה לאירועים: ׳׳אני מברך את משטרת ישראל על שנערכה מבעוד מועד ואפשרה גם היום, ערב ראש השנה, את הכניסה והביקורים להר הבית לכל מי שחפץ בכך. האירועים החמורים שהתרחשו הבוקר בהר הבית מחייבים את כולנו לעשות חושבים לגבי ההסדרים הנהוגים בהר".

"לא יכול להיות שהפורעים המוסלמים שהתבצרו במהלך הלילה בהר הבית, יהפכו את המקום הקדוש הזה ברצותם לזירת קרב הכוללת זריקת אבנים, ירי זיקוקים בכינון ישיר על כוחות הביטחון ואף החדרת מטעני חבלה לשטח ההר", הוסיף ארדן והדגיש שמדובר במעשים חמורים ביותר שמפרים באופן בוטה את הסטטוס קוו במקום ולא נעבור על כך בשתיקה, לדבריו.