בכיר אמריקני: "עסקת טילי ההגנה עם ישראל קרובה"

ארה"ב וישראל בדרך לסיכום על ייצור משותף של מערכת ההגנה האווירית "שרביט קסמים" - כך בישר בכיר אמריקני. מערכת הטילים, שעברה סדרת ניסויים מוצלחים, מספקת הגנה מפני מטוסים וטילים ארוכי טווח

מערכת "שרביט קסמים", ארכיון (חיל האוויר)

ה"פיצוי" על עסקת הגרעין? בכיר אמריקני הצהיר כי "תוך שבועות" יגובש הסכם בין ארצות הברית לישראל, במסגרתו שתי המדינות ייצרו במשותף את מערכת ההגנה האווירית הישראלית "קלע דוד" (המכונה גם "שרביט קסמים"). מדובר במערכת טילים מתקדמת ששתי המדינות פיתחו יחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את ההודעה הדרמטית, שצפויה להשפיע רבות על ביטחון ישראל, מסר הקצין האמריקני הבכיר לנושא מערכות הטילים ההגנתיות - ג'יימס סירינג, סגן מפקד בצי האמריקני וראש סוכנות טילי ההגנה. סירינג בישר למחוקקים אמריקניים כי המערכת צפויה להיות מבצעית כבר ב-2016, אם אכן יגובש הסכם סופי בנושא בטווח הזמנים הקרוב.

לאחר שיגובש הסכם, בכירים ישראלים ואמריקנים ישוחחו על ייצור מערכת ה"חץ". מערכת "קלע דוד" עברה סדרה של ניסויי יירוט מוצלחים בחודש אפריל האחרון. היא מיוצרת על ידי רפא"ל בשיתוף פעולה עם יצרנית הנשק האמריקנית ריית'און ("Raytheon").

מערכת נגד מטוסים וטילי שיוט

על פי הפרסומים בארה"ב, מערכת "שרביט קסמים"/"קלע דוד" נועדה ליירט טילים בטווח של 100-200 קילומטרים (טווח קצר-בינוני) - וגם לפגוע במטוסים או בטילי שיוט בגובה נמוך. הבכירים בארה"ב מעריכים כי יחד עם מערכת "כיפת ברזל" המוכרת וטיל ה"חץ", ישראל תהיה מוגנת מפני מתקפה חיצונית.

רוברט שר, בכיר במשרד ההגנה האמריקני, אמר כי ארצות הברית העניקה סיוע של יותר מ-3 מיליארד דולרים לישראל עבור מערכות הגנה שונות מאז שנת 2001. בחודש שעבר דווח כי ארה"ב וישראל דנו על הגדלת חבילת הסיוע החל משנת 2018 ועד 2030: בעקבות ההסכם עם אירן, הסיוע השנתי צפוי לגדול ל-3.5 מיליארדי דולרים, סכום שווה ערך לכחמישית מתקציב הביטחון בשקלים.

בחודש אפריל נבחנו היכולות והביצועים של מערכת היירוט, שאמורה לתת מענה לאיומים פוטנציאליים בעתיד. "שרביט קסמים" נחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת מערכות היירוט בעולם וצפויה לשמש כחלק ממערך ההגנה הרב שכבתית שתשרת את מדינת ישראל.

"תוצאות הניסויים המדהימות מאפשרות לנו לממש את כל יעדינו", הצהיר השנה יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במפא"ת שבמשרד הביטחון. "היא תדע להתמודד עם ליבת האיום הלבנוני".‬‎