גורם ביטחוני: "מאות לוחמים אירנים פועלים בסוריה"

בכיר במערכת הביטחון מאשר כי כוחות גדולים של משמרות המהפכה האירנית הגיעו לסוריה להילחם לצד אסד. הלוחמים האירנים נשלחו לסייע לצבא סוריה וכוחות חיזבאללה באזור זבדאני, שם מתנהל מזה זמן קרב גדול מול המורדים

משמרות המהפכה (רויטרס)

בישראל שבים ומתריעים מפני מעורבות אירן במלחמה בסוריה: גורם ביטחוני בכיר מאשר כי כוח המונה כמה מאות לוחמים של משמרות המהפכה האירנית הגיע לסוריה להילחם לצד כוחות אסד וחיזבאללה, נוכח המצוקה המבצעית שאסד נתון בה. להגעת הכוח האירני קדם תיאום אירני-רוסי - שממחיש גם את המעורבות הגדולה של מוסקבה בנעשה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלוחמים האירנים הגיעו לאזור זבדאני, שם מתנהל כבר זמן מה קרב גדול, כשהצבא הסורי וכוחות חיזבאללה לא מצליחים להכריע את המורדים. בימים האחרונים השלימו משמרות המהפכה העברת כמה מאות לוחמים לזבדאני. מדובר בעיירה חשובה שיושבת מעל הבקעה בלבנון, אזור שבו עובר הכביש שמחבר בין דמשק לביירות.

מי ששולט ברכס הרי קלמון ובעיירה הזו שולט על שטחים נרחבים בתוך לבנון, ויכול לפתח משם מתקפה לעבר החוף הסורי, שבו מרוכזים כמעט כל העלאווים של סוריה. בסוריה פועלים מזה זמן רב מפקדים בכירים ויועצים צבאיים אירניים, אך כוח צבאי של ממש, שנועד להכריע את המאבק הזה סביב העיירה הזאת, הוא התפתחות חדשה.

בשלב הזה למאבק אין השפעה על ישראל. זאת עדיין ההתכתשות הפנימית בתוך סוריה בה מעורבים חיזבאללה, הרוסים והאירנים. ישראל נשארת מחוץ לקלחת ולא מתערבת בשלב הזה, פרט לאותם מקרים שנוגעים לביטחונה.

המעורבות הצבאית האירנית הגוברת בסוריה נעשית במקביל לזאת של הרוסים. פרשן חדשות 2 רוני דניאל פרסם ביום שישי האחרון ב"אולפן שישי" את דבר הגעתם של כוחות רוסיים מתוך כוונה להפעיל שדה תעופה של מטוסי ומסוקי קרב שגם הם ישתתפו בלחימה לצידו של אסד.

הרוסים מעבירים לסוריה לא רק יחידות אוויריות, אלא גם כוחות קרקע שיוכלו להגן על שדות התעופה שמהם יופעל הכוח האווירי הרוסי. הרוסים מתבססים סביב נמל טרטוס ושדה התעופה שישמש את הכוח האווירי הרוסי נמצא באזור, בתוך המרחב העלאווי שלחוף הים.

רוסיה: "מסייעים ללחימה בדאע"ש"

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הודה אתמול לראשונה כי אנשי צבא רוסיה, המוגדרים על פיו "מומחים", נמצאים בשטחה של סוריה ומסייעים לכוחותיו של הנשיא אסד, במלחמת האזרחים המשתוללת בארצו. מדובר בפעם הראשונה שבה הממשל במוסקבה מודה באופן רשמי שאנשיו נמצאים בשטחה של סוריה, אחרי שבועות ארוכים שבהם הקהילה הבינלאומית וארצות הברית בראשה, הביעו זעם על המעורבות הרוסית בלחימה והתמיכה הנמשכת בממשלו של אסד, מי שאחראי למותם של מאות אלפים בשנים האחרונות.

מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, חשפה בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי אנשי הצבא הרוסים שנמצאים בסוריה מסייעים בין היתר באספקת הנשק שנועד, כך לדבריה, להילחם בארגון הטרור במדינה - בראשם המדינה האסלאמית (דאע"ש). המאבק בארגוני הטרור של צבא סוריה קיבל אתמול מכה נוספת, לאחר שמורדים אסלאמים הצליחו לכבוש מידיו של אסד את בסיס חיל האוויר באידליב שבצפון מערב המדינה, מקום שהיה מוקד לקרבות בשנתיים האחרונות.