לאחר הסנקציות: מאגרי הנפט של אירן מוכנים

לאחר שהסנקציות הכלכליות המוטלות על אירן יוסרו במלואן, מתכננת הרפובליקה האסלאמית את צעדיה לחזור למרכז הבמה של שוק הנפט העולמי. בידיה עשרות מיליוני חביות נפט שמוכנות למסירה ברגע האמת, במהלך שעלול להשפיע על הכלכלה העולמית כולה

מיכלית נפט אירנית, ארכיון (רויטרס)

נתונים חדשים שמפרסמת חברת מידע ישראלית חושפים את ההכנות של אירן לחזור לשוק הנפט העולמי: על פי המידע, אירן מחזיקה במפרץ הפרסי במיכליות שעליהן כבר הוטענו 47 מיליון חביות נפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המעקב הצמוד שמבצעת ספקית המידע "ווינוורד" המנתרת ומנתחת את תנועת כלי השיט הגלובלית, שופך אור על המאמצים האירנים: בשנה האחרונה ככל שהלך והבשיל הסכם הגרעין, הטעינה אירן עוד ועוד אוניות בנפט כשהן עוגנות ומוכנות לשילוח במפרץ הפרסי.

אירן מייצאת את מרבית הנפט שלה דרך איים במפרץ הפרסי השייכים לה. על פי הערכות, היא מחזיקה באיים הללו מאגרי נפט בהיקף של 38 מיליון חביות לפחות. זה מצטרף למאגרים הצפים - המיכליות - שבשל הגבלות של המערב בתחום השיוט והביטוח, אינן יכולות לצאת מהמעגן.

על פי הערכות, אם אירן תחליט לעשות שימוש מיידי במאגרים הללו, היא עלולה להביא לקריסה של מחירי הנפט בעולם ולמשבר עמוק בתעשיית האנרגיה העולמית. בהינתן המשבר הכלכלי החמור שהיא שרויה בו בעקבות שנים של סנקציות משתקות, היא עלולה בהחלט להתפתות לכך, למרות ההשלכות החמורות.

לאירן יידרש עוד זמן עד שתוכל להגדיל את קצב תפוקת הנפט לאחר ההסרה הצפויה של הסנקציות ושחרור מאגרי הנפט שלה עלול להביא לצניחה במחירי החבית ולמשבר בשוק האנרגיה. תאריך היעד המוקדם ביותר לחזרתה למקום מרכזי בשוק האנרגיה הוא תחילת 2016. ליצואניות הנפט הגדולות כמו רוסיה, סעודיה וכווית יש בכל זאת סיבה לדאגה.

חברת ווינוורד מציינת 5 שנים לפעילותה לאחר שבנתה את מאגר המידע הגדול בהיסטוריה לניטור כלי שיט. היא משתמשת בטכנולוגיה שפיתחה המשתמשת בלווינים מסחריים על מנת לפקח על תנועות כלי השיט ברחבי העולם. היום דיווחה החברה על הצטרפותם של שני משקיעים משמעותיים נוספים: הגנרל (בדימוס) דיוויד פטראוס, ראש ה-CIA לשעבר, ודן סינור, ממחברי רב המכר "אומת הסטראט-אפ".