בלעדי לחדשות 2: מרדכי ואנונו מדבר

כ-30 שנים אחרי שהדליף סודות מהקריה למחקר גרעיני ונכלא – מרדכי ואנונו מדבר לראשונה עם כלי תקשורת ישראלי. בריאיון ל"אולפן שישי" הוא מספר איך נתפס על ידי "סינדי": "לא התאהבתי בה, מהרגע הראשון חשדתי שהיא מהמוסד"

ב-1986 סערה הארץ. מרדכי ואנונו, עובד הקריה למחקר גרעיני לשעבר, הדליף סודות ותמונות מאחד המתקנים הסודיים ביותר בישראל. הוא ברח לבריטניה ושם הוא פותה על ידי אשת המוסד שכונתה "סינדי", הוברח לארץ ונשפט ל-18 שנים בכלא - 11 מהן בבידוד. גם היום הוא נמצא תחת מעקב ומגבלות. היום (רביעי), בפעם הראשונה אחרי כמעט 30 שנים, הוא דיבר בעברית עם אמצעי תקשורת ישראלי. הריאיון המלא שאושר על ידי הצנזורה ישודר ב"אולפן שישי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על הפגישה עם סוכנת המוסד "סינדי", שהציגה את עצמה כקוסמטיקאית אמריקנית, סיפר ואנונו בריאיון: "זה לא היה בבר, זה היה ברחוב. אני חוצה את הכביש ואישה חוצה את הכביש ואנחנו מדברים. היא מטיילת, אני מטייל. לא התאהבתי בה, אמרתי שהקשר יכול טיפה להתקדם. ברגע הראשון אמרתי לה שהיא סוכנת של המוסד, אבל אחר כך שכחתי מזה".

ואנונו שחזר כי הוא יזם את השיחה עם הסוכנת: "זו השיטה להפיל בן אדם, כשהוא יוזם. אם היא יוזמת אתה חושד בה. אז אני יזמתי ודיברתי איתה. היא זרה בלונדון ואני זר בלונדון והתפתח קשר ונפגשנו עוד פעם ועוד פעם". להערכתו, סינדי לא הייתה היחידה שניסתה להפיל אותו: "אתה לא יודע כמה בחורות של המוסד היו שם, בכל פינה".

מתי ואנונו הבין שהרומן הוא מלכודת? "רק ברגע שאנשי המוסד התנפלו עליי בדירה ברומא, באיטליה, שם אני הבנתי, ואפילו שם עדיין חשבתי שהיא גם כן קורבן. אחרי שלושה ימים שהייתי בתוך הספינה שהביאה אותי לישראל אז הגעתי למסקנה שהיא הייתה חלק מהתכנית".

"חשבתי שסינדי היא גם קורבן" (רויטרס)

שינה את שמו ודרש לבטל את אזרחותו

לאחר שריצה 18 שנות מאסר, שוחרר ואנונו לחופשי ב-2004 תוך הגבלות חמורות על חופש התנועה שלו, על יכולתו ליצור קשר עם אזרחים זרים וגם עם כלי התקשורת. ב-2009 נעצר וענונו, ששינה את שמו לג'ון קרוסמן, לאחר שנפגש עם תושבת זרה בניגוד לתנאי שחרורו.

בית המשפט החליט לשלוח אותו לשלושה חודשי מאסר, אך הוא הביע מחאה על כך. במכתב שהקריא בבית המשפט אמר: "תתביישו לכם - ישראל והמרגלים הטיפשים מהשב"כ ומהמוסד, שמחזירים אותי לכלא אחרי 24 שנים בהן דיברתי רק אמת. אני פונה לרשויות החוק ואומר: מה שלא השגתם במהלך 18 השנים שלי בכלא לא תשיגו בשלושה חודשים".

"אי אפשר למנוע את חירותו של אדם. אני לא חיה, מענישים אותי בחוסר צדק, אבל אני עדיין שורד", הוסיף, "העולם לא רוצה נשק אטומי. לא בישראל ולא בשום מקום אחר - חירות ורק חירות תשרוד ותמשיך לנצח".

לאחר שחרורו מהכלא בפעם השנייה דרש מבית המשפט להקל על תנאי שחרורו וקרא למשרד הפנים לבטל את אזרחותו הישראלית. במכתב שכתב אז לשר הפנים אלי ישי טען וענונו כי "אחרי כל היחס ו'הטיפול' שקיבלתי מהמדינה הזו ומאזרחיה איני יכול להרגיש כאן אזרח רצוי".

עמרי קרונלנד השתתף בהכנת הידיעה.