האימון החדש שכובש את היחידות מיוחדות

שיטת אימון גופני חדשה שפותחה בנאס"א ומתמקדת בגירוי השרירים באמצעות אלקטרודות הפכה ללהיט בקרב לוחמי היחידות העילית של צה"ל. השיטה מאפשרת אימון אינטנסיבי בהרבה מאימון רגיל ומונעת פציעות מיותרות. "בסוף האימון נתפסים שרירים שלא מאמינים שקיימים בגוף", מדווחים הלוחמים

בימים האחרונים ניתן לראות בכמה חדרי כושר בתל אביב תמונות לא שגרתיות. לוחמים מהימ"מ, דובדבן ויחידות מיוחדות נוספות פושטים על מתקן אימונים חדש שהופך ללהיט בקרב החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בשיטת אימון ייחודית שפוחתה עבור האסטרונאוטים של נאס"א השוהים בחלל. השיטה המכונה EMS (Electrical Muscle Stimulation) פותחה לעבודה בתנאי חוסר כוח משקל כשנדרשת יכולת התערבות חיצונית להפעלת השרירים והגוף. השיטה מיושמת ברפואת הספורט והפיזיותרפיה ומסייעת בטיפול בפציעות ספורט שונות, שיקום שריר לאחר ניתוח, בעיות כאבי גב, מפרקים ושיקום עמוד השידרה.

אימון ה-Justfit המתבצע במסגרת השיטה, הינו למעשה פעילות גופנית באמצעות גירוי חשמלי שמשיגה תוצאות ללא פציעות, ונחשבת למתקדמת ביותר בתחום הכושר. בזמן שבשגרה היומיומית השרירים שלנו מגורים ע"י המוח, יתרון שיטת ה EMS מתבטא בהגברת האפקט האנדוגני המוביל להתכווצויות חזקות יותר של השריר, לעומת האימון הקונבנציונלי. האימון מפעיל למעלה מ-90% מקבוצות השרירים בגוף בו זמנית, מה שהופך אותו ליעיל במיוחד ומקצר אותו לכ-20 דקות בלבד.

האימון נחשב לאינטנסיבי בהרבה, ורמת הגירוי של כל קבוצות השרירים ניתנים לשליטה בכל שלבי האימון ובכל רגע נתון. לא כל אחד כשיר לאימון והוא מחייב בפיקוח, אבל ללוחמים הוא מתאים במיוחד.

להתאמן עם אלקטרודות

מדובר בניסיון חדש במהלכו לובשים הלוחמים חליפה עם אלקטרודות שמשדרות לשרירים גירוי חשמלי חיצוני. הזרמים החשמליים גורמים לכיווץ השרירים ומפעילים אותם בדרגות עומס שנקבעות על ידי המדריכים.

הלוחמים מבצעים אימון רגיל בחדר הכושר או אפילו ריצה בפארק. קרב מגע או אימון משקולות, ובמקביל מחוברים לחליפה האלקטרונית שמפעילה קבוצות שרירים ששום מכשיר או פעילות לא מפעילים. מדובר בגירוי החשמלי של השריר בלבד ללא כל לחץ ומעמסה נוספת על הגוף, המפרקים ומערכת השלד.

בניסויים שנערכו בנאס"א עלה שהמערכת עוזרת להפחתה במשקל והצרת היקפים, ובנוסף מאיצה פעילות מטבולית במהלך ואחרי האימון המפחיתה את אחוזי השומן בגוף. כמו כן האימון מגביר את זרימת הדם בשריר ובכך מסייע להקל על מתח השרירים בגוף ועוזר למניעת דלקות.

מאמץ ב-WiFi

מאפיין נוסף שבגללו מוצאים ביחידות המיוחדות עניין בשיטה המדוברת הוא האופן שבו חליפת האלקטרודות מאפשרת להתאמן ללא חיבור כבלים, אלא על ידי סוללות וחיבור ל- WiFi. באופן זה ניתן להתאמן בכל מקום, גם בחוץ, ללא הגבלה של תרגילים. הכל מנוהל דרך אפליקציה בסלולרי שנוחה למדריך ולמתאמן. הלוחמים עובדים בקבוצות, ויכולים להילחם זה בזה כשהמערכת מגבירה את האפקטיביות של האימון.

להתאמן עם אלקטרודות (דייב שוורץ)

"הבעיה היחידה היא כשאתה מסיים אימון ויום אחר כך תפוסים לך שרירים שלא האמנת שקיימים בגוף", טענו הלוחמים. "לוקח זמן להתרגל לתחושה ש'מחשמלים' אותך. לא לכל אחד זה מתאים. אבל היכולת לגוון באימונים חשובה מאוד לשמירה על כושר וסיבולת של הלוחמים, לגמישות השריר וליכולת לעמוד בעומס לאורך זמן".

הלוחמים מגיעים לאימון לפני יציאה למבצעים, במהלך הכשרות הלוחמים ובסדרות כושר. תחום האימון בצבא עובר מהפכה, מתוך ההבנה שצריך לשמור על הלוחם שבעבר ריבוי פציעות באימונים פגע ביכולת המבצעית של לוחמים ויחידות. ההבנה שאימון "חשמלי" מתקיים ללא פגיעה וללא פציעות ומאפשר לכוחות מיוחדים לשמור על כושר וכשירות ולהיות זמינים בכל רגע נתון.