47 שנים אחרי: דוח הדקר נחשף

חיל הים מסר למשפחות השכולות את ממצאי התחקיר על נסיבות טביעתה של הצוללת אח"י דקר. בחיל העריכו כי "כשל טכני גרם לאובדן השליטה ולחריגה בעומק הצלילה". מפקד שייטת הצוללות למשפחות: "לעולם לא נדע מה בדיוק קרה"‎

חיל הים העביר היום (שני) לידי המשפחות השכולות שיקיריהן מתו באסון הצוללת "דקר" את הדוח הרשמי על נסיבות טביעת הצוללת. הדוח נמסר לידי המשפחות לרגל הכנס השנתי להנצחת חללי הצוללת, כ-47 שנים לאחר היעלמותה במעמקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי החיל אספו את כל העדויות והמסקנות שהתקבלו בוועדות החקירה השונות, ואיגדו אותן למסמך אחד ובו כל המידע שיש ברשות חיל הים בנוגע ללילה שבו נעלמו עקבותיה של הצוללת, במהלכו נספו 69 אנשי הצוות. למשפחות הובהר כי אין בדברים גילויים חדשים שלא נחשפו עד היום.

ממצאים שאותרו בלב ים (דובר צה"ל)

במסגרת המחקרים שביצע החיל עלו שתי קביעות ברורות בנוגע לנסיבות טביעת הצוללת. הראשונה שבהן היא שלא נמצאו שרידי גופות בצוללת או בקרבתה, זאת בשל תנאי סביבה שאינם תומכים בהשתמרותן במהלך השנים. הקביעה השנייה, נוגעת לממצאי מחקר הנדסי המצביעים על תקלה טכנית פנימית כסיבה שהביאה לאובדן הצוללת.

הדקר במצולות (דובר צה"ל)


במקביל בחיל הים לא שללו את האפשרות שהצוללת התנגשה בכלי שיט או גוף אחר שצף על פני המים ביום טביעתה. על פי סברה זו, חדרו מים לתוך הצוללת והביאו לאובדן שליטה ולשקיעתה עד לקרקעית הים בעומק של למעלה מ-3,900 מטרים.

מצפן הצוללת (דובר צה"ל)

הממצאים גם העידו על הימצאות הצוללת על הנתיב המתוכנן לנמל חיפה בזמן שאירע הכשל שגרם לאובדן השליטה בצוללת ולחריגה בעומקה הצלילה, עד למצב שבו הצוות לא יכול היה להצילה.

"לעולם לא נדע מה בדיוק קרה"

המידע שנמסר למשפחות הוא ריכוז של כלל הממצאים שהיו מבלי שבעצם נקבעת סיבה אחת באופן נחרץ לנסיבות טביעתה. בפנייה למשפחות השכולות, כתב אל"מ ד' מפקד שייטת הצוללות: "לצערנו, לעולם לא נדע מה בדיוק קרה שם באותם רגעים קריטיים. אין לי ספק שאנשי הצוות פעלו במיומנות ובמקצועיות הגבוהות ביותר בטרם נכנעה אח"י דקר למי שהיה לה אויב ורע, צור מחצבתה וזכות קיומה - הים". ‎

"בניגוד להערכות השונות, שנבעו מהממצאים המעטים שהיו בידנו לגבי פעילותה של אח"י דקר בטרם אבדה, כיום אנחנו יודעים כי היא הייתה בדיוק במקום ובזמן בהם תוכננה להיות", כתב המפקד. "אינני יודע אם תמצאו במסמך זה נחמה או רק מעט שקט לתהיות הנצחיות, אך אני תקווה שינסוך ביטחון בכל הנוגע לשאלת השקיפות של הממצאים וחשיפתם בפניכם".‎