ערקה כשנתיים מצה"ל - ולא תעמוד לדין

בפרקליטות הצבאית החליטו שלא להעמיד לדין חיילת שערקה מהצבא במשך כמעט שנתיים, בשל מצבה הנפשי הקשה. כשבועיים לאחר תחילת הטירונות בסוף 2013 היא פשטה מדיה, ומאז לא חזרה. בתקופה הזאת היא ניסתה לקבל טיפול נפשי אך ללא הצלחה, ואף ניסתה להתאבד. לפני מספר ימים היא שוחררה מצה"ל

אילוסטרציה (בשמת בן עמי)

רק שבועיים לקחו ל-א', תושבת הצפון, לנטוש את בסיס הטירונות ניצנים. על רקע מצבה הנפשי הקשה, היא ציינה שהיא רוצה לשים קץ לחייה, ולאחר שהופעל נוהל התאבדות בעניינה - היא עזבה את שטח הבסיס. במשך שנה ושמונה חודשים היא חמקה, ובמקביל הוגדרה עריקה. לאחרונה הוחלט בצה"ל שלא להעמיד אותה לדין, ולשחררה מיידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היא התגייסה בדצמבר 2013 לטירונות, ולפני כן הצהירה שהיא רוצה לתרום במאמץ לשנות משהו באורח חייה הקשה. היא חוותה את מלחמת לבנון השנייה בפחד מאזעקות, לצד הורים קשי יום. בנוסף, בגיל 16 הייתה עדה לאירוע דקירה וגם נעדרה תקופה ארוכה מבית הספר.

התרגילים  שבוצעו בימי הטירונות הראשונים שלוו באזעקות גרמו לה לשוב לחרדות. היא נשלחה לקב"ן, שלמרות הדברים שקבע כי היא כשירה לשירות צבאי. ואז, כשחוותה חרדה פעם נוספת, הורידה את המדים, עזבה את הבסיס ולא שבה. היא ניסתה לקבל טיפול פסיכיאטרי בבתי חולים, אך אלה לא ניתנו לה מאחר ולטענתם היא חיילת שצריכה להיות מטופלת בצבא, אליו לא חזרה. במהלך העריקות שנמשכה כמעט שירות מלא - שנה ושמונה חודשים, היא שוב ניסתה לשים קץ לחייה. העובדה שהיא יודעת שהמשטרה הצבאית מחפשת אותה רק עוררו את פחדיה עוד יותר.

בחודש מאי האחרון, היא פנתה לעו"ד עידן דביר שביקש בשמה להקפיא את פקודת המעצר לגביה ולהזמין אותה לבדיקה פסיכיאטרית, ולאחר שהוצגו המסמכים הרלוונטיים צה"ל אכן הקפיא את פקודת המעצר, והפסיכיאטר הצבאי המליץ על פרופיל 21 על רקע נפשי, וקבע שהיא לא מתאימה לגיוס.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

פרקליט עריקים מהפרקליטות הצבאית החליט לאור חוות הדעת וחומרת המצב לאפשר את סגירת תיק ההיעדרות בעניינה של החיילת, מבלי שתצטרך לעמוד כלל לדין, ומבלי שיהיה לה רישום פלילי. "לאור כל נסיבותיה האישיות והרפואיות ובשים לב לחוות הדעת הנפשיות אשר הועברו לידי התביעה, והעולה מהן, הורה פרקליט עריקים על סגירת התיק", נכתב בהודעת הפרקליטות פרקליטות, והיא שוחררה לפני ימים אחדים. מדובר בחריג לכלל שהפרקליטות הצבאית נוהגת בו במקרים רק אם בהם ברור שמלכתחילה ספק אם היה מקום לגייס את אותו חייל/ת לשירות.

"מדובר בחיילת שמגיעה מרקע סוציו-אקונומי קשה ועברה מהלך חיים לא קל, שרצתה להתגייס ולתרום מעצמה אך נוכחה לגלות אחרי זמן קצר שאופי השירות בצה"ל אינו מתאים לה", אמר סנגורה עו"ד עידן דביר. "מאז מצבה רק הידרדר במשך זמן רב. כולי תקווה שעכשיו תוכל לפנות להליכים שיקומיים".  

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני