"מי שיגדל זקן בלי אישור - יעמוד לדין"

על פי התקנות החדשות של צה"ל שייכנסו לתוקפן בעוד כשבוע, אישור זקן יוענק לחיילים רק מטעמי דת או בריאות ובאישור קצין בדרגת אל"מ. המשמעות: רוב החיילים ייאלצו להיפרד משיער הפנים. רבים מהם זועמים: "אין להם זכות לקחת את זה מאיתנו"

"אין זכות לקחת את זה מאיתנו" ("חיילים מצייצים")

בתחילת חודש ספטמבר ייכנס לתוקפו באופן רשמי חוק הזקנים החדש בצה"ל, שעורר מחאת ענק ברשת, במסגרתו מתוכננת גם עתירה לבג"ץ. עם זאת, בצה"ל לא מתרגשים מהמחאות ואומרים כי חייל שינוע עם זקן ללא אישור - יעמוד לדין משמעתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כה היו רשאים החיילים לגדל זקן בכפוף לאישור מיוחד מקצין בדרגת סגן אלוף. במסגרת הקריטריונים החדשים, יוענק ההיתר אך ורק בכפוף לאישור מטעמים רפואיים, דתיים או מקרים חריגים אחרים שיאושרו בידי קצין שלישות פיקודי בדרגת אלוף משנה בלבד.

עם כניסת ההגבלות לתוקפן ייאלצו רוב החיילים להיפרד מזקניהם, כשחיילים דתיים יאלצו לחדש את ההיתרים שניתנו להם באישורם של נציג הרבנות הצבאית וראש ענף הלכה. השוטרים הצבאיים יחלו לאכוף את ההוראות החדשות החל משבוע הבא.

"יש חיילים שמנצלים"

"זקן הוא חלק מאישיותו של אדם, כך קבע בג"ץ", אומר קצין בכיר באגף כוח האדם לחדשות 2 Online. "עם זאת, לא סביר שאדם יקום בבוקר ויגיד שממחר הוא רוצה זקן כי זה חוסך לו זמן להתגלח, זה לא השיקול".

בין היתר, הוא חשף כי יש מספר לא מועט של קצינים בכירים שביקשו פטור זקן - ונענו בשלילה. במקרה אחר, קצין בכיר אחר בדרגת אל"מ שציין בפני הממונים עליו כי הוא נע עם זקן מגיל צעיר שהפך לחלק מאישיותו, קיבל אישור להמשיך ולגדלו.

"בחלק גדול מהצבאות בעולם אין זקנים בכלל, בצה"ל יש זקן מאז ומתמיד גם מהסיבה הדתית", הוסיף קצין כוח האדם. "אבל אני חושב שבשנים האחרונות חלק מחיילי צה"ל מנצלים זאת מסיבות של עצלנות. חייל שינוע עם זקן בלי פטור יעמוד לדין".

החיילים מנגד טוענים כי למרות שהנושא נשמע חסר משמעות, הוא עלול לעורר סערה גדולה. "אין להם שום זכות לקחת את זה מאיתנו", אמר אחד החיילים שעמם שוחחנו. "אף אחד לא יודע מה באמת יקרה, אבל השמועות הן שהאכיפה תהיה נוקשה".

"הפקודה מפלה חיילים על רקע דתי ואני מאמין שגם ברקע מגדרי", אומר ד', חייל שמגדל זקן. "לבנות יש את האפשרות להביע את עצמן ולהציג את עצמן בדרך סידור השיער, אורך, צבע, שרשראות ולקים, בעוד לנו הגברים יש את הזקן".

שוטרים צבאיים כבר קיבלו את ההנחיות הנדרשות, ויש המעריכים כי אכיפה קפדנית תוכל להוביל לעלייה דרמטית בכמות הדוחות הניתנים לחיילים, וכן מספר ההעמדות לדין. קצין בכיר בצה"ל טוען כי העונשים לא יהיו קבועים ושכל מקרה ייבחן לגופו.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני