דיווח: "הרוג בתקיפת ישראל בסוריה"

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית מדווחת הבוקר על הרוג ושבעה פצועים בתקיפת חיל האוויר הישראלי אמש על עמדה של צבא סוריה בדרך לקוניטרה. התקיפה הישראלית התרחשה אתמול בשעה 23:00. יעלון: נניח ידינו על כל מי שיפעל נגדנו

מתיחות בגבול הצפון: במהלך הלילה תקף צה"ל 14 מטרות בסוריה בעקבות הירי לשטח ישראל אתמול. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה דיווחה הבוקר (שישי) כי אדם אחד נהרג ושבעה נוספים נפצעו בהפצצת עמדה צבאית סמוך לקוניטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל מפנים אצבע מאשימה כלפי קצין בכיר במשמרות המהפכה של אירן וטוענים כי ירי הרקטות הוא חלק מהמאמץ האירני לחמם את הגזרה מול ישראל. "ישראל תגיב בנחישות ובעוצמה כלפי מי שיאתגר אותנו, ונניח ידנו עליו בכל עת ובכל מקום שיהיה בו", אמר בתגובה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

יעלון הוסיף והאשים את הסכם הגרעין עם אירן והסרת הסנקציות מעליה כצעדים שהובילו למתיחות בצפון. "המשטר האירני, ושליחיו בסוריה ובלבנון, חותר לפתוח חזית טרור נגד ישראל מרמת הגולן, ולשם כך מבריח נשק ומאמן חוליות טרור", ציין שר הביטחון. "מה שראינו הערב עלול להיות הקדימון לאירן עשירה יותר ורצחנית יותר".

מתיחות ביישובי הצפון (חדשות 2)

בשעות שלאחר הירי תקפו כלי טיס של חיל האוויר, תותחים וטנקים 14 מטרות של צבא סוריה בגולן הסורי, חלק מהמטרות שהותקפו סמוכות לגדר הגבול וחלקן מרוחקות ממנו מרחק מספר קילומטרים.

בתקיפות הופצצו מתקנים ותשתיות של הצבא הסורי, בהם סוללות תותחים במפקדה של חטיבה 90 צפונית לקוניטרה, מרגמות, מפקדה ואנטנות קשר של הצבא. בכיר בצה"ל הדגיש כי על אף שישראל רואה בסוריה אחראית לירי משטחה, מי שעומד מאחורי הפיגוע הם אנשי הג'יהאד האסלאמי שהונחו והוכוונו על ידי אירן.

"התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע בשעות אחר-הצהריים, במסגרתו ארבע רקטות שוגרו לעבר שטח מדינת ישראל". נכתב בהודעת דובר צה"ל שאף הפנה אצבע מאשימה לאחראים: "הירי בוצע על ידי ארגון הג'יהאד האסלאמי, במימון ובהכוונה איראנית והוא מהווה הפרה בוטה של ריבונות מדינת ישראל".

לראשונה מ-1973: קטיושה מסוריה לגליל

סעיד יזדין, מנהל המחלקה הפלסטינית בכוח קודס של משמרות המהפכה, הוא שעומד על פי ישראל מאחורי הכוונת הירי. יזדין גם עוסק בפועל בתיאום הברחות נשק מסוריה לידי חיזבאללה בלבנון. לדברי הבכיר, בתקופה האחרונה אירן עושה מאמצים לבנות תשתיות טרור בגולן הסורי, שמתבססות בין היתר גם על כוחות חיזבאללה.

בשעות הערב המאוחרות אישרה סוריה באופן רשמי שחיל האוויר הישראלי תקף ברמת הגולן. מקור צבאי אמר לטלוויזיה הסורית הממלכתית כי "מספר טילים" נורו לעבר מרכז תחבורה ומבנה ציבור בקוניטרה.

ירי הרקטות אירע סמוך לשעה 17:30, אז נשמעה אזעקה במספר יישובים במועצה אזורית גליל עליון. זמן קצר לאחר מכן התפוצצו שתי רקטות בקוטר 122 מ"מ (קטיושה) בשטח פתוח סמוך לקיבוץ באצבע הגליל. שתי רקטות נוספות התפוצצו ברמת הגולן. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בעקבות הירי פרצה שריפת קוצים גדולה בשני מוקדים בגליל העליון. שישה צוותי כיבוי ומספר מטוסים הוזנקו למקום והשתלטו על האש שהחלה להתפשט לכיוון רמת הגולן. באירוע לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.