בכיר בצה"ל: "תגובה רחבה בסוריה, האחראי – אירני"

אחרי הירי מסוריה - בצבא מפנים אצבע מאשימה כלפי סעיד יזדין, מנהל המחלקה הפלסטינית בכוח קודס. צה"ל השיב בירי ארטילרי, טנקים ותקיפות אוויריות ותקף 14 מטרות של צבא אסד. בסוריה מכחישים דיווחים על נפגעים: "הנזק היחידי - לרכוש"

התקיפה הישראלית המשולבת בתגובה לירי ארבע רקטות משטח סוריה לגליל העליון ולרמת הגולן הייתה הנרחבת ביותר שביצע הצבא בשנה האחרונה - כך אומר הלילה (חמישי) בכיר בצה"ל. בישראל מפנים אצבע מאשימה כלפי קצין בכיר במשמרות המהפכה של אירן וטוענים כי ירי הרקטות הוא חלק מהמאמץ האירני לחמם את הגזרה מול ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות שלאחר הירי תקפו כלי טיס של חיל האוויר, תותחים וטנקים 14 מטרות של צבא סוריה בגולן הסורי, חלק מהמטרות שהותקפו סמוכות לגדר הגבול וחלקן מרוחקות ממנו מרחק מספר קילומטרים.

"התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע בשעות אחר-הצהריים, במסגרתו ארבע רקטות שוגרו לעבר שטח מדינת ישראל". נכתב בהודעת דובר צה"ל שאף הפנה אצבע מאשימה לאחראים: "הירי בוצע על ידי ארגון הג'יהאד האסלאמי, במימון ובהכוונה איראנית והוא מהווה הפרה בוטה של ריבונות מדינת ישראל".

שריפה בעקבות פגיעת הרקטות

בתקיפות הופצצו מתקנים ותשתיות של הצבא הסורי, בהם סוללות תותחים במפקדה של חטיבה 90 צפונית לקוניטרה, מרגמות, מפקדה ואנטנות קשר של הצבא. הבכיר בצה"ל הדגיש כי על אף שישראל רואה בסוריה אחראית לירי משטחה, מי שעומד מאחורי הפיגוע הם אנשי הג'יהאד האסלאמי שהונחו והוכוונו על ידי אירן.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לתקיפת צה"ל בשטח סוריה ואמר כי ישראל תגיב "בנחישות ובעוצמה כלפי מי שיאתגר אותנו, ונניח ידנו עליו בכל עת ובכל מקום שיהיה בו", אמר יעלון שהאשים את הסכם הגרעין עם אירן והסרת הסנקציות מעליה להתפתחות בצפון: "המשטר האירני, ושליחיו בסוריה ובלבנון, חותר לפתוח חזית טרור נגד ישראל מרמת הגולן, ולשם כך מבריח נשק ומאמן חוליות טרור. "מה שראינו הערב עלול להיות הקדימון לאירן עשירה יותר ורצחנית יותר".

סעיד יזדין, מנהל המחלקה הפלסטינית בכוח קודס של משמרות המהפכה, הוא שעומד על פי ישראל מאחורי הכוונת הירי. יזדין גם עוסק בפועל בתיאום הברחות נשק מסוריה לידי חיזבאללה בלבנון. לדברי הבכיר, בתקופה האחרונה אירן עושה מאמצים לבנות תשתיות טרור בגולן הסורי, שמתבססות בין היתר גם על כוחות חיזבאללה.

סוריה: אין נפגעים בתקיפת צה"ל

בשעות הערב המאוחרות אישרה סוריה באופן רשמי שחיל האוויר הישראלי תקף ברמת הגולן. מקור צבאי אמר לטלוויזיה הסורית הממלכתית כי "מספר טילים" נורו לעבר מרכז תחבורה ומבנה ציבור בקוניטרה. למרות מספר דיווחים בסוריה על נפגעים בתקיפות, בטלוויזיה הממלכתית הדגישו כי נגרם רק נזק לרכוש.

ירי הרקטות אירע סמוך לשעה 17:30, אז נשמעה אזעקה במספר יישובים במועצה אזורית גליל עליון. זמן קצר לאחר מכן התפוצצו שתי רקטות בקוטר 122 מ"מ (קטיושה) בשטח פתוח סמוך לקיבוץ באצבע הגליל. שתי רקטות נוספות התפוצצו ברמת הגולן. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בעקבות הירי פרצה שריפת קוצים גדולה בשני מוקדים בגליל העליון. שישה צוותי כיבוי ומספר מטוסים הוזנקו למקום והשתלטו על האש שהחלה להתפשט לכיוון רמת הגולן. באירוע לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.