הגברת הכוננות: כיפת ברזל גם בב"ש

לאחר שחיל האוויר פרס סוללה באשדוד, הוחלט במערכת הביטחון להציב את המערכת גם בבאר שבע. החשש: נקמה מצד ארגוני טרור ברצועה אם תחול הרעה במצבו של שובת הרעב מוחמד עלאן. בשעות האחרונות דווקא חל שיפור קל במצבו

נפרסה גם בב"ש. כיפת ברזל (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שדווח כי מערכת הביטחון הציבה סוללת כיפת ברזל באשדוד, הותר כעת לפרסום כי המערכת ליירוט רקטות הוצבה גם בבאר שבע. המהלך מגיע בעקבות החשש מהרעה במצבו פעיל הג'יהאד האסלאמי שובת הרעב, מוחמד עלאן. ההיערכות מגיעה לנק' השיא דווקא ברגעים שבהם נרשם שיפור קל במצבו של עלאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל הוכנו גם כוחות תגבור באזור יהודה ושומרון כחלק מהיערכות להסלמה בעקבות החשש ממותו של עלאן. הכוחות נמצאים בכוננות, אך בשלב זה לא הוקפצו לשטח. במהלך השבועות האחרונים הצהירו בג'יהאד האסלאמי כי ינקמו את מותו של עלאן במידה והדבר יקרה. על פי הדיווחים שמגיעים מבית החולים ברזילי באשקלון שבו מאושפז עלאן, מצבו הולך ומתייצב.

אמש חלה החמרה במצבו של עלאן השובת רעב מזה יותר מחודשיים, ולכן החליטו שופטי בג"ץ להקפיא את צו המעצר המנהלי שהוצא לו. "בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו שופטי בג"ץ בעתירה שהוגשה לשחרורו. בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

עלאן סובל מנזק מוחי

עקב מצבו הרפואי, עלאן יישאר בשלב זה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי באשקלון, אך בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו "שלא כעצור". השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי, "שהוא ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.

מוקדם יותר אתמול דיווח מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, כי בדיקת MRI מוח שנעשתה לעלאן העלתה כי הוא סובל מנזק מוחי כתוצאה ממחסור בוויטמין B1. "במהלך היום הוא החל לאט לאט לאבד את הקשר הקוהרנטי עם הסביבה ולא דיבר לעניין, דבר שיכול להצביע על בעיה במוחו", אמר. "בבדיקה שנערכה לו ראינו שיש בגוף מסוים במוח נזק שמתאים לתמונה הקלינית שראינו".

"אני לא יודע לומר אם הנזק הפיך או לא ואני מניח שייקח זמן להחלמה", הוסיף ד"ר לוי. "עלאן כרגע בהכרה, אינו מורדם, נושם באופן עצמוני ומקבל טיפול שנועד בין ביתר לנסות ולהשלים את המחסור באותו ויטמין".

חשש מהסלמה (רויטרס)

עלאן, ששובת רעב כבר 65 ימים, שב שלשום להכרתו - אך לטענת מקורביו מצבו הרפואי והנפשי הידרדר מאוד. במשפחתו איימו כי אם לא ישוחרר הוא יחריף את שביתת הרעב, וסירבו להצעות הפשרה של המדינה לשחרר אותו לחו"ל או לדחות את שחרורו לחודש נובמבר. עלאן הצהיר בפני בני משפחתו כי הוא מוכן גם למות - ובמערכת הפוליטית גוברים הקולות נגד שחרורו וגם נגד המשך הטיפול בו.