כמה עולה אשפוזו של עלאן למדינה?

קרוב לחודש מאושפז מוחמד עלאן, שעד אתמול הוגדר עציר מנהלי, בבתי החולים בישראל. מלבד העלויות הכבדות של האבטחה והשמירה הצמודה, צפויה המדינה לשלם עוד עשרות אלפי שקלים על אשפזו והטיפולים הרפואיים הרבים שהוא מקבל. הפרטים המלאים שהגיעו לידי חדשות 2 Online

בבית החולים ברזילי באשקלון מוסיף להיות קשה מצבו מוחמד עלאן, שהוגדר עד אתמול כעציר מנהלי וממשיך בשביתת הרעב שבה פתח לפני 65 ימים. מלבד ההיבטים הביטחוניים שבהחזקתו של עלאן, שנמצא תחת אבטחה צמודה במשך 24 שעות ביממה, ישנן גם משמעותיות כלכליות להמשך אשפוזו בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההידרדרות במצבו של העציר הפלסטיני החלה לפני כחודש, אז אושפז למשך 18 ימים בבית החולים סורוקה בבאר שבע. על פי בדיקת חדשות 2 Online כל יום אשפוז עלה לשירות בתי הסוהר כ-2,900 שהועברו לבית החולים. כך שרק על אותם ימים תשלם המדינה כ-52,000 אלף שקלים.

עלאן בבית החולים, אתמול (חדשות 2)

לפני תשעה ימים הועבר עלאן לבית החולים ברזילי באשקלון, לאחר שבסורוקה סירבו להזינו בכפייה או להעניק לו טיפול בניגוד לרצונו. הימים הללו עלו למדינה עד כה כ-24 אלף שקלים, זאת על פי נתוני שירות בתי הסוהר. לכך ניתן להוסיף עוד כ-20 אלף שקלים עלות שהותו במחלקת הטיפול הנמרץ.

על פי הנתונים הללו, עלות אשפוזו של מוחמד עלאן בחודש האחרון נאמדת בכ-100 אלף שקלים. הסיבה להפרשים במחיר בין בתי החולים היא שברזילי מוגדר בית חולים של המדינה בעוד סורוקה של קופת חולים כללית. לכל השירותים הרפואיים שהוא מקבל בתקופה הזו יש להוסיף הוצאות כבדות נוספות - מערך האבטחה סביבו, הכולל שמירה 24 שעות ביממה וליווי לאורך הימים, העברתו באמבולנסים מבתי החולים ומטיפול אחד למשנהו ועוד. עם זאת בשב"ס מציינים כי לא מדובר בסכום חריג עבור אשפוזו של עציר.

הפגנות למען שחרורו, ארכיון (רויטרס)

שירות בתי הסוהר, שעלאן נמצא תחת אחריותם מתוקף היותו עציר מנהלי, אמור להעביר את התשלום למוסדות הרלוונטיים בקרוב. עם זאת כעת, לאחר שבג"ץ קבע כי עלאן אינו מוגדר עוד כעציר מנהלי מאחר שנגרם לו נזק מוחי, לא ברור בשלב זה מי יהיה אחראי לעלויות של המשך אשפוזו והטיפולים שהוא מקבל בבית החולים.

מבית החולים סורוקה נמסר בתגובה כי על פי ההסכם עם שירות בתי הסוהר, התשלום על העלויות הרפואיות יועבר אליהם בסוף חודש אוגוסט.

בבית החולים ברזילי סירבו למסור מי הגורם שמממן את הטיפול החל מהיום: "איננו נוהגים ולא מעוניינים לדון בפומבי מי המבטח הרפואי שמשלם עבור כל 560 החולים המאושפזים ואלפי החולים המקבלים טיפול במרפאות החוץ, לרבות מוחמד עלאן".

בשב"ס אמרו כי החל מהיום אין הם נושאים עוד בעלות האשפוז של עלאן, וציינו כי הסכום על אשפוזו יועבר לשני בתי החולים כמקובל בסוף החודש.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני