פרסום ראשון: בשל בעיות תקציב - צה"ל מקפיא את קורס הגיור‎

לחדשות 2 Online נודע כי הוחלט להקפיא את פרויקט הגיור הצבאי בשל תקציב שלטענת צה"ל לא הועבר אליו. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי משרד האוצר עדיין לא העביר את 20 מיליון השקלים המיועדים לתקצוב הקורס בשנת 2015. דובר צה"ל בתגובה: "עושים כל מאמץ על מנת להמשיך ולקיים את הקורס"

אילוסטרציה (פלאש 90)

צה"ל מקפיא את פרויקט הגיור הצבאי, קורס נתיב, זאת בשל תקציב שלטענתו לא הועבר אליו - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. עם זאת, הקורסים המתקיימים בימים אלו יימשכו עד סופם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום (שני) נערך דיון דחוף בנושא בלשכתו של ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, בהשתתפות קצין חינוך ראשי וגורמים נוספים באגף כוח האדם, שבסופו הוחלט שלא להוציא כרגע לפועל באופן חריג את הקורס הבא שאמור להיפתח בספטמבר.

על פי גורמים במערכת הביטחון, משרד האוצר עדיין לא העביר 20 מיליון שקלים לתקצוב הקורס לשנת 2015. גורמים בצבא אמרו כי לטובת הקורסים שנפתחו השנה הם השתמשו בתקציב קיים, במקום לתקצב נושאים אחרים. אם התקציב יועבר בימים הקרובים, הקורס יוכל להיפתח, אך כרגע העניין לא נראה באופק.

מאות חיילים עוברים את הקורס שעורר סערה וקריאות גנאי בעבר בקרב חוגים חרדיים, בכל שנה, אך רק חלקים מהם עוברים סופית את תהליך הגיור. אלפים כבר סיימו אותו בהצלחה והתגיירו.

על פי גורמים במערכת הביטחון, התקציב לקורס הוא לא במסגרת תקציב צה"ל, אלא תקציב נפרד. "בכל שנה יש סאגה סביב הנושא, אך מים הגיעו עד נפש - אם כרגע הכסף לא יועבר, הקורס בספטמבר ואלו אחריו פשוט לא ייפתחו".

קורס נתיב, שנחשב לליברלי יותר מהגיור האורתודוקסי באזרחות, מוגדר כקורס "זהות יהודית ציונית לחיילים עולים המעניק הזדמנות להעמקה ולהעשרת הידע אודות תרבות ומורשת ישראל, כאמצעי המסייע בהשתלבות מיטבית בצבא ובחברה".

חיילים המודיעים בתחילת הקורס שהם מעוניינים לעבור תהליך גיור, עוברים לאחר סיום הקורס שלושה סמינרי המשך הכוללים בתוכם פרקי לימוד נדרשים לתהליך הגיור. עם סיום הסמינרים משובצים החיילים לתפקידים המיועדים להם, וכחודש לאחר מכן ניגשים הבוגרים לבית דין של הרבנות הצבאית.

"בטוח שהסוגיה תיפתר" (פייסבוק)

"בצה"ל יש הזדמנות פז לסיוע במשימה הלאומית של הגיור"," אמר בתגובה לפרסום סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. "בצה"ל יש הזדמנות פז לסיוע במשימה הלאומית של הגיור","דווקא בכור ההיתוך הצה"לי המתגיירים הפוטנציאלים מוצאים את התמיכה החברתית והאישית וסיכוייהם לסיים בהצלחה את הגיור עולים. אני סמוך ובטוח שסוגיית התקציב תיפתר וקורס נתיב ימשיך לקבל את פני המתגיירים הפוטנציאליים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל רואים חשיבות בקיום קורס נתיב ועושים כל מאמץ על מנת להמשיך ולקיימו, זאת על אף אי העברת תקציבים כמובטח. יחד עם זאת, הקורסים שמתקיימים כיום ימשיכו עד לסיומם".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני