רק בגלל לק: חיילת רותקה לבסיס ל-3 שבועות

חיילת שהייתה בדרכה לבסיס בדרום "נתפסה" כשעל אצבעותיה לק בגוון "ורוד אטום". למרות שזוהי עבירת המשמעת היחידה של משרתת החובה – בחרו השוטרים הצבאיים לרשום לה דוח משמעת. היא נשפטה אצל מפקד הגדוד ורותקה למשך 21 יום לבסיס

אילוסטרציה (רויטרס)

ה"חטא הגדול" - לק בגוון "ורוד אטום". העונש: ריתוק לבסיס למשך שלושה שבועות - זה מה שקרה לחיילת צה"ל שהתגייסה רק לפני חודשים ספורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיילת, שסיימה באחרונה קורס שאותו החלה עם גיוסה לצה"ל, הייתה ביום ראשון האחרון בדרכה לעיר הבה"דים שבנגב כשלפתע עיכבו אותה שוטרים צבאיים שהיו במהלך מבצע "מלביש", שבו נבדקים הדיגום והמשמעת של החיילים.

בתום המפגש עם השוטרים הצבאיים הודיעו לה האחרונים כי הם רושמים לה דוח בגין העובדה שהיא נעה עם לק בניגוד לפקודות הצבא. יצוין כי זוהי עבירת המשמעת היחידה של אותה חיילת ואין לה עבירות קודמות.

כעבור ארבעה ימים נשפטה החיילת על ידי מפקד הגדוד - קצין בדרגת סגן-אלוף - שהחליט על העונש החריג בחומרתו. הימים שבהם הייתה בבסיס לא נכללו בעונש. על פי גורמים בצה"ל, מפקדיה הזהירו אותה ואת חבריה ליחידה מפני דוחות המשטרה הצבאית, לאחר שכאלה כבר נרשמו לחיילים אחרים.

על פי התקנות, לכלל החיילות - גם בסדיר וגם בקבע - מותר לצבוע את ציפורניהן רק בצבע ורוד בהיר, שקוף או פרנץ' (פס לבן על קצה הציפורן). נשות קבע יכולות לנוע החל מפברואר האחרון גם עם לק אדום.

"הזהירו את החיילים"

"הזהירו אותם שלא משחקים עם דברים כאלה", אמרו הגורמים, "ושיש לשים לב היטב לדיגום שלהם, כי הענישה תהיה מחמירה. היא הייתה צריכה לדאוג שלא לנוע עם לק".

רק לפני מספר חודשים אמר קצין בכיר במשטרה הצבאית בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא "רוצה לשבור את הסטיגמה. אנחנו לא מחפשים את הדוחות ולא רוצים שהשוטרים יהיו קטנוניים על כל דבר. לא צריך לחפש את החיילים, ועל דיגום נותנים רק על מספר עבירות מצטברות ולא על אחת".

האם העונש מידתי? לפי גורמים בצה"ל, ממש לא: "רק לפני חודשים ספורים מפקד שדחף וקילל חיילים שלו קיבל 21 יום ריתוק, וכך גם החיילים ששברו שמירה ורקדו לצלילי שיר האירוויזיון. האם שבירת שמירה ותקיפה שוות ערך ללק ורוד שהוא לא שקוף אלא אטום? מישהו פה התבלבל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות עלייה במספר עבירות משטרה צבאית במדור בו משרתת החיילת נערכה שיחת הסברה לכלל החיילים במדור. בשיחה הובהר כי תוחמר הענישה בעקבות קבלת דוחות משטרה צבאית. כמקובל, עומדת לרשותה של החיילת הזכות לערער על עונשה".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני