61 יום: העציר עדיין בסכנת חיים

בביה"ח ברזילי ממשיכים להיאבק על חיי העציר המנהלי מוחמד עלאן ששובת רעב. בסוף השבוע הוא חובר למכונת הנשמה והוא מוזן במינרלים ובוויטמינים, אך טרם הוחלט אם להזין אותו בכפייה. רופא מטעם המשפחה יבדוק אותו היום‎

סכנה לחייו. מוחמד עלאן

בבית החולים ברזילי באשקלון ממשיכים הרופאים גם הבוקר (ראשון) להיאבק על חייו של מוחמד עלאן, העציר המנהלי השובת רעב מזה 61 ימים. בבית החולים הבהירו כי לא חל שינוי במצבו ועדיין נשקפת סכנה לחייו - וקיים חשש כי מערכות גופו יקרסו בעקבות נזקי הצום הממושך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך היום צפוי לבדוק את עלאן רופא מטעם משפחתו, לאחר שביום שישי הידרדר משמעותית מצבו והוא איבד את הכרתו. עם זאת, הרופאים הצליחו לייצב אותו באמצעות מתן נוזלים ומינרלים וחיבור למכונת הנשמה. במקביל, בבית החולים מתכננים להעביר את העציר בדיקות נוספות במטרה להעריך את מצבו הרפואי ולקבוע את המשך הטיפול בו.

לאחר שבסוף השבוע התאספו מאות בני אדם בכביש ואדי ערה ובירושלים להפגנות תמיכה בעציר המינהלי, היום מתוכננת הפגנת תמיכה נוספת בעלאן מחוץ לבית החולים באשקלון. המוחים בהפגנה בוואדי ערה הניפו דגלי פלסטין ושלטים עם תמונתו של עלאן. הם קראו קריאות כגון "ישראל מדינת טרור" ו"אינתפיאדה בכל בתי הסוהר".

ההפגנה בוואדי ערה, אתמול (פלאש 90)

בבית החולים הבהירו: לא נזין בכפייה

בבית החולים ברזילי הבהירו בסוף השבוע כי יפעלו להציל את חייו של העציר - אך בשלב זה לא יזינו אותו בכפייה. ד"ר חזי לוי, מנכ"ל בית החולים, הסביר: "אני מציע שנתרכז במאבק להצלת חייו ולא בדיון על הזנה, מצבו כרגע יציב, אבל עדיין לא פשוט".

בג'יהאד האסלאמי איימו ב"תגובה חריפה" אם עלאן ימות. דובר הארגון הצהיר בסוף השבוע כי אם עלאן לא ישרוד, הג'יהאד "לא יהיה מחויב להפסקת האש". הדובר הוסיף כי "זהו פשע ישראלי נגד האסירים והעם אם האסיר ימות, וזה יחייב אותנו להגיב בעוצמה חריגה".

הפגנות למען עלאן בירושלים (רויטרס)

עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת שירות הביטחון הכללי. זאת בעקבות מידע מודיעיני שלפיו הוא עמד בקשר עם גורמי ג'יהאד אסלאמי כדי להוציא לפועל פיגועים קשים. לפני העברתו לאשקלון הוא אושפז בבית החולים בבאר שבע תחת אבטחה צמודה של שני סוהרים, כשהוא מסרב לקבל כל טיפול וגם להיבדק.