חיילים, האם בקרוב תישנו יותר?

מחקר של חיל הרפואה ממליץ לאפשר לחיילי צה"ל לישון מדי לילה למשך 7 שעות ללא הפרעות. בחודש הקרוב יוחלט אם להכניס לתוקף את הפקודה החדשה. "חסך שינה מתמשך עלול לגרום לתפקוד ירוד והעלאת סיכון למחלות", אמרה רע"ן רפואה במפקדת זרוע היבשה

ארכיון (רויטרס)

זה לא חלום: בחודש הקרוב יוחלט אם תתווסף שעת שינה חובה לכלל החיילים, זאת לאחר מחקר מעמיק שערך חיל הרפואה - כך מפרסם עיתון "במחנה". הפקודה החדשה נותנת עדיפות לשבע שעות שינה מלאות, ללא הפרעות במהלך הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על פי ממצאי מחקרים אשר נבדקו, נראה כי חסך שינה מתמשך עלול לגרום לתפקוד ירוד, פגיעה בקבלת החלטות, פגיעה בתהליכים מטבוליים והעלאת סיכון למחלות כמו סוכרת, הפרעות עצביות, עלייה בלחץ דם ומחלות לב וריאות", אמרה רע"ן רפואה במפקדת זרוע היבשה, סא"ל לנה קורן.

נוסף על כך, תעוגן בפקודה המלצה להוספת תנומה קצרה במשך היום במקרים של חסך בשינה, הנקראת "שנת חיזוק". מדובר בשינה רצופה בת 40 דקות, המאפשרת פיצוי מסוים לחסך השינה שנגרם בלילה הקודם.

כבר לפני כשנה נחשף בחדשות 2 Online כי חיל הרפואה המליץ לשנות את פקודת השינה המטכ"לית משש שעות שינה לשבע שעות, אולם בצה"ל הוחלט שלא להוציא לפועל את התכנית.

בצבא שקדו משנת 2011 על עבודת המטה בנושא, והיא אף פורסמה וצוין כי היא באישורים סופיים, מה שהביא לשמחה רבה בקרב חיילים. בדיונים עלו חוות דעת רבות, התנגדויות אך גם הרבה המלצות מצד גורמי רפואה וגורמי שטח, שאמרו שהחיילים סובלים ממחסור בשעות שינה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני