צה"ל חושף: כך נתמודד מול האתגרים

בצעד חריג החליט הרמטכ"ל איזנקוט לחשוף לציבור כיצד נערך צה"ל לסבבים הבאים וכיצד מתכוונים בצבא לפתח את בניין הכוח. "צה"ל מתמודד מול קשת איומים רחבה המאתגרת את תפיסת הפעולה שלו"

ארכיון (פלאש 90)

צה"ל חושף נתח מתורת הלחימה: היום (חמישי) פרסם הרמטכ"ל גדי איזנקוט את מסמך "אסטרטגיית צה"ל", שלראשונה מוצג לעיני הציבור ללא סיווג. במסמך מפורטות חלק מדרכי הפעולה של הצבא במצבי שגרה וחירום, במיוחד לנוכח האיומים הביטחוניים החדשים - בהם דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההתפתחות במרחב מביאה את צה"ל להתמודד מול קשת איומים רחבה המאתגרת את תפיסת הפעולה שלו ואת תהליכי בניין הכוח הנגזרים מתפיסה זו. עיקר השינוי מגולם בהתפתחות האויב התת-מדינתי, דוגמת חיזבאללה וחמאס, ואיומים ממדינות שאין להן גבול משותף עם ישראל", נטען במסמך. איזנקוט הוסיף כי המסמך "מציג את השינויים הנדרשים בצה"ל לאור אתגרי העתיד והשינויים במאפייני האויב".

לקריאת המסמך המלא לחצו כאן

"בעבר האויב חתר לקדם חזון שבו הודגש הנושא הלאומי הערבי וחתר בעיקר להכריע את ישראל באמצעות צבאות סדירים, כיום האויב נושא דגל מקומי, עדתי ודתי ועבר למאפייני פעולה המשלבים פעולות צבאיות סדורות, גרילה, טרור ומערכה 'רכה'", ציינו בצבא. בהתייחסות לארגוני הטרור, ובהם ארגון המדינה האסלאמית, נטען כי "האויב שואף להחיל שלטון אסלאמי במזרח התיכון ובכלל זאת בשטחי המדינה. הוא פועל לשחוק את החברה הישראלית ולהתיש אותה, מתוך הנחה שכושר עמידתה נמוך".

חושף אסטרטגיה. איזנקוט (דו"צ)

בצה"ל הגדירו מספר עקרונות לבניין הכוח ולבלימת האיומים: ביכולות ההתקפיות נכללים ניהול לחימה במספר חזיתות, תמרון יבשתי ויכולת אש, מבצעים מיוחדים ומב"ם - "המערכה שבין המערכות". יכולות ההגנה הנדרשות לצה"ל כוללות הגנה על גבולות בשגרה ובחירום, הגנה מפני נשק תלול מסלול (רקטות) וכמובן גם הגנה מפני מתקפות סייבר.

כמו כן מגדיר המסמך "יכולות מאפשרות", שמגדילות את יכולתו של צה"ל להגיב לאיומים: מיצוי מודיעין, מענה לוגיסטי, שיתופי פעולה ומערכי חירום שמאפשרים למשק להמשיך לפעול (רציפות התפקד). המסמך גם מתייחס ללגיטימציה הדרושה לצה"ל על מנת להילחם ולמענה המשפטי - שהפך לרכיב משמעותי בתכנון הלחימה.

"צה"ל יפעל לספק ביטחון למדינה בכל תנאי תוך מיצוי מרכיבי היסוד של מפקדיו ולוחמיו, אשר עיקרם: רוח לחימה, יוזמה ואיכות פעולה וביצוע משימות מלא וללא פשרות", מסכם המסמך, "על בסיס עקרונות אלו יפתח צה"ל את תכנית ההתעצמות לשנים הקרובות". 

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני