פרסום ראשון: למרות האזהרות שנשלחו למצ"ח, איש מודיעין ניסה להתאבד בחקירה

מתכנת באמ"ן שסובל מתסמיני פוסט טראומה מאז "צוק איתן" בלע חפיסת כדורים פסיכיאטריים במצ"ח כשנחקר בחשד לשימוש בסמים - ופונה לבית החולים. החוקרים התעלמו מאזהרות על מצבו הנפשי. מצה"ל נמסר בתגובה: "הנהלים חודדו"

למצולמים אין קשר לנאמר (דו"צ, חדשות 2)

מתכנת בכיר ביחידה באמ"ן, שסובל מתסמיני פוסט טראומה בעקבות השתתפותו במבצע "צוק איתן", ניסה להתאבד ובלע כדורים פסיכיאטריים רבים בחדרי החקירות של מצ"ח לאחר שנעצר במפתיע על שימוש בסמים - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. החוקרים הבחינו בניסיון האובדני רק לאחר שהחייל לקח את הכדורים, והבהילו אותו לבית החולים. הוא נעצר למרות שבמשך שבועות היה בבית, לאחר שקיבל ימי מחלה נפשיים בשל מצבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר באיש קבע נשוי עם ילדים, שהשתתף בצוק איתן גם בפעילות מודיעינית בשטח. מאז הוא סובל מטראומות רבות, מתקשה לישון ונוטל כדורים פסיכיאטריים. החייל מטופל מזה מספר חודשים על ידי גורמי בריאות הנפש באמצעות כדורים פסיכיאטריים, ואף אושר לשחרר אותו מהתחייבותו לשירות קבע בשל מצבו הנפשי. בין היתר הוא סובל מסימפטומים חרדתיים ודכאוניים, ושוחרר מהצבא על רקע מצבו.

"ניכרת החמרה חוזרת במתח ובתגובה החרדתית הנלווית אליו, בכל פעם שגורמי מצ"ח עוסקים מולו בעניינים השונים", קבע פסיכיאטר צבאי שהמליץ לשחרר אותו מצה"ל על פרופיל 21. בחודש פברואר 2015 הוא נעצר במפתיע בביתו והובהל לחקירה ראשונה בחייו במצ"ח.

במהלך החקירה הוא נקלע למשבר קשה, לאחר שהודה שהשתמש כ-10 פעמים בסמים מסוכנים במהלך שירותו בקבע, בנסיבות אזרחיות. בנוסף, הוא מסר דגימת שתן שם נמצאו עקבות של סמים. למרות מצבו הנפשי הקשה, הוא הובא לדיון בבית הדין הצבאי ושוחרר.

כעבור חודשיים הוא שוב נעצר על ידי חוקרי מצ"ח במפתיע והובא לחקירה נוספת, במהלכה נקלע למשבר ממשי. על פי מסמכי בית החולים, הוא בלע כדורים פסיכיאטריים רבים על מנת לפגוע בעצמו. בבית החולים הוא ציין כי "רצה להשקיט את הכאב".

מצ"ח הוזהרו: "מצבו לא מאפשר חקירה"

חוקרי מצ"ח, ששמו לב למצבו רק לאחר שנטל את הכדורים, הבהילו אותו באמבולנס לבית החולים אסף הרופא שנמצא בסמוך למשרדי מצ"ח. הפסיכיאטר בבית החולים מתח ביקורת על התנהלות השוטרים הצבאיים שהביאו את החייל לטיפול: "המלווים מטעם המשטרה הצבאית עזבו את המיון תוך התעלמות מתכנית השחרור שנקבעה", נכתב בסיכום הייעוץ.

כשבוע לפני האירוע, התקשר סניגורו של החייל עו"ד עידן פסח ליועץ המשפטי של המשטרה הצבאית החוקרת והתריע על מצבו הנפשי הקשה של הנחקר. "ציינתי כי מצוקתו אינה מאפשרת חקירה וכי מוטב להמתין עד יתאזן מצבו של החייל", הוא כתב ביום האירוע לפרקליטות הצבאית - לאחר שנודע לו על נטילת הכדורים. "חקירתו במצב האמור עלולה להסב לו נזק בלתי הפיך", הוסיף. למרות שיחת האזהרה מהפרקליט, במצ"ח החליטו בכל זאת לזמן את החייל לחקירה.

סניגורו הגיש בקשה דחופה לשחררו מהחקירה והפרקליטות אכן הורתה לשחרר אותו בעקבות התערבות עורך דינו, רק לאחר הניסיון האובדני והמצוקה הנפשית. תיק החקירה של מצ"ח שכלל הודאה בעשרה שימושים בסמים מסוכנים עבר לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום. לאחר הליך של שימוע מול הפרקליטות השבוע נסגר התיק, מבלי שהוגש כלל כתב אישום כנגדו אף שהיו ראיות משמעותיות.

עו"ד עידן פסח

צה"ל: הנהלים חודדו

"מדובר במקרה ייחודי וחריג של איש מודיעין מצטיין, אשר בשל חקירה פלילית דורסנית של מצ"ח מצא עצמו שבר כלי וחסר יכולת לתפקד, עד כדי שחרורו מהצבא בשל כך", ציין סנגורו עו"ד עידן פסח, ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות'. "אני שבע רצון מהחלטת הפרקליטות הצבאית לאפשר סגירת התיק ולמנוע העמדתו לדין במצבו הקשה. כולי תקווה כי מכאן והלאה יצא מרשי לדרך חדשה, ישקם את חייו ומצבו ויניח את הפרשה העגומה מאחוריו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנגד המדובר הובא לחקירת מצ"ח בחשד לשימוש בסמים מסוכנים, ואכן נמצאה עילה לחקירה. במהלך חקירתו ובעת ששוחח טלפונית עם סניגורו ביחידות כמתחייב, בלע הנגד חפיסת כדורים שהייתה ברשותו זאת לאחר שהכניס אותה לחדר החקירות בניגוד להנחיות. בעקבות אירוע זה חודדו הנהלים בנושא. לאחרונה שוחרר הנגד משירות ולאור נסיבותיו האישיות המיוחדות הורתה הפרקליטות הצבאית על סגירת תיק החקירה בעניינו".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני