הותר לפרסום: פעיל חמאס חשף תוואי המנהרות

אבראהים עאדל שחאדה שאער הוא לוחם חמאס וחופר מנהרות בארגון. הוא נעצר ונחקר בשב"כ וסיפר על תוואי מנהרות חמאס ברצועה, על הנשק שמגיע מאירן ועל הטמנת מטענים בבתיהם של אזרחים

הישג ביטחוני נגד מנהרות התקיפה: היום (שלישי) הותר לפרסום כי לוחם חמאס מעזה נעצר - וסיפק מידע בחקירתו על מערך המנהרות ההתקפיות מעזה לישראל. מדובר באבראהים עאדל שחאדה שאער, צעיר בן 21 מרפיח שחפר מנהרות עבור הארגון. הוא נעצר בתחילת חודש יולי, ולפני כשבוע וחצי הוגש נגדו כתב אישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שאער נעצר בפעולה משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל. הוא נעצר לאחר שהגיש בקשה למעבר הומניטרי לקבלת טיפול רפואי בישראל. הוא לא ידע ששמו מופיע ברשימת המבוקשים של השב"כ, ולכן - ברגע שעבר את המחסום, נעצר הפעיל מיד.

מהשב"כ נמסר כי בחקירתו חשף שאער מידע רב אודות פעילותה של חמאס ברפיח, ובמיוחד מסר מידע על תוכנית הפעולה של חמאס בחירום וכוונותיה להשתמש במנהרות לתקיפת ישראל. הוא הודה כי בחודשים האחרונים עסק בחפירת מנהרות.

כמו כן מסר שאער מידע רב על המנהרות של חמאס באזור רפיח, כולל מיקומם של מוקדי חפירה, פירי מנהרות, חופרים ותוואי המנהרות - מידע ביטחוני רב ערך. בחקירה סיפר הפעיל גם על הכביש החדש שסלל חמאס באזור הגבול: לדבריו, הכביש צפוי לשמש לטובת מימוש מתקפת פתע כנגד ישראל, בסיוע כלי רכב שידהרו לעבר הגבול.

הפעיל "זימר" על מערך המנהרות (רויטרס)

בשב"כ הדגישו כי הפעיל "היה מעורב באופן אישי במגוון הכשרות בנושאי לחימה, פיקוד, שימוש באמל"ח מתקדם וחבלה. במהלך ימי הלחימה במבצע 'צוק איתן' פעל במחלקת התמיכה והלוגיסטיקה של חמאס וסייע בהעברת ציוד צבאי ומטענים ללוחמים בשטח. כמו כן לקח שאער חלק פעיל בלחימה באמצעות הנחת מטענים נגד טנקים וסיוע בתצפיות".

הפעיל חשף: כך אירן מסייעת לטרור

המידע שסיפק שאער לא נגע רק למנהרות - אלא גם לתוככי ארגון חמאס: הוא נחשף במהלך השנים האחרונות לפרטים רבים על גורמים בכירים בחמאס והוא סיפר בחקירתו על הקשר בין אירן לארגון הטרור ועל העברת התמיכה הצבאית מטהרן לרצועה. לדבריו, תמיכתם של האירנים ממומשת באמצעות העברת כספים, אמצעי לחימה מתקדמים וציוד אלקטרוני כגון מכשירים לשיבוש תדרים המשמשים לטובת הפלת מזל"טים ישראלים בשמי הרצועה.

בחקירה גם חשף הצעיר מידע על התצפיות המתקדמות לתוך ישראל, על יחידת המובחרים של חמאס, על יכולות הנ"ט והנ"מ ועל השינויים בתורת הלחימה ובחוליות הצבאיות מאז מבצע "צוק איתן". "שאער מסר כי לצורך פעילותה הצבאית חמאס משתמשת באמצעים ובחומרים המוכנסים לרצועה במסגרת מאמצי השיקום", אמרו בשב"כ. "בנוסף הוא מסר כי לוחמי הארגון מסכנים אזרחים רבים, בכך שמאחסנים מטעני נפץ בבתי מגוריהם". שאער הוסיף כי בביתו אחסן מטענים רבי עוצמה, מכיוון שמפקדי חמאס חוששים מהפצצת מחסני נשק.

עוד ציין הפעיל כי אירן הכשירה בעבר לוחמי חמאס בשימוש בגלשני רחיפה, על מנת שיחדרו מן האוויר לשטח ישראל. בסוף חודש יולי הוגש נגדו כתב אישום חמור בגין נסיון רצח, מגע עם סוכן חוץ, חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, אימונים צבאיים אסורים ועבירות נשק.