מנהל ברזילי לח"כ טיבי: לא נזין את האסיר בכפייה

ד"ר חזי לוי, מנהל ביה"ח באשקלון שאליו הועבר פעיל הג'יהאד ששובת רעב, מבהיר כי יסרב להזין את האסיר הפלסטיני בניגוד לרצונו. ח"כ טיבי התקשר למנהל ביה"ח כדי לשמוע מה מצבו של מוחמד עלאן ושמע ממנו כי אם מצבו ידרדר יבוצעו בדיקות רפואיות רק בהסכמתו ואם ייאבד הכרה יכונס דיון בוועדת האתיקה

"לא נזין ללא הסכמתו". מוחמד עלאן

לאחר שלפנות בוקר הועבר האסיר הביטחוני מוחמד עלאן מבית החולים סורוקה לבית החולים ברזילי, בעקבות סירוב הרופאים בבאר שבע להזינו בכפייה, כעת גם הרופאים באשקלון מצהירים: "לא נבצע את ההליך הרפואי ללא הסכמת האסיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התקשר בשעות הבוקר למנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, על מנת לברר את עמדתו בעניין ובכדי לקבל עדכון על מצבו הרפואי. בשיחה אמר ד"ר לוי לטיבי כי "לא אזין את האסיר עלאן בכפייה".

במהלך השיחה בין השניים הביע חבר הכנסת דאגה מעצם העברתו של האסיר הפלסטיני לבית החולים ברזילי בשל מצבו הרפואי והניסיונות להזין אותו בכוח. "מי אמר שאני הולך להזין אותו בכפייה?", תהה מנהל בית החולים בפני טיבי. "לא אזין אותו בכפייה ולא כל מה שכתוב בתקשורת נכון".

"אם מצבו ידרדר נבקש לעשות בדיקות רפואיות, וגם זה רק בהסכמתו", ציין ד"ר לוי. "אם הוא ייאבד הכרה נצטרך לדון בעניינו בוועדת האתיקה של בית החולים".

בשל מצבו הבריאותי הירוד של עלאן, פעיל הג'יהאד האסלאמי ששובת רעב כבר 52 ימים, שוחח הבוקר טיבי גם עם יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן. אידלמן עומד בימים אלה בקשר עם הרופאים בברזילי במטרה למנוע את הזנתו בכוח של עלאן, כפי שכבר הצהירה ההסתדרות הרפואית בעבר.

ארדן: "הרופאים מציגים רק שתי אפשרויות - לשחררו או לתת לו למות"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס בחשבון הטוויטר שלו להצהרות המתנגדות להזנה בכוח המגיעות גם מבית החולים ברזילי וכתב כי "מבחינת ההסתדרות הרפואית למדינה יש רק שתי אופציות מול מחבל עצור של הג׳יהאד האיסלאמי - לשחררו או לתת לו למות. זו לצערי המסקנה מהלחץ שמופעל על הרופאים".

המבצע המורכב להעברתו של עלאן התבצע תחת אבטחה כבדה, ובפיקוח אישי של מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל מד"א אלי בין, בגלל רגישות הנושא ומצבו הרפואי. דקות לפני היציאה לדרך תדרך ראש הממשלה בנימין נתניהו את השניים טלפונית באופן אישי לקראת המהלך.

עלאן אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי. הרופאים במקום אמרו כי הוא יטופל על פי מצבו הרפואי ועל פי המתחייב מחוק זכויות החולה.

מבית החולים ברזילי נמסר כי "האסיר עבר אלינו כיוון שסבורים שבחולים כאלה רצוי לעשות רוטציה בין בתי החולים. ההעברה מייצרת אקלים אחר וקשב אחר בין המטפלים לחולה שיכולים להביאו למחשבה אחרת ואולי תגרום לו לשנות את דעתו".

הצעד הזה ננקט לאחר ששירות בתי הסוהר החליט להקים חדר מיון פנימי עבור אסירים ביטחוניים שובתי רעב, על מנת למנוע את ההכרח להוציא אותם לטיפול בבתי חולים חיצוניים. חדר מיון כזה יעקוף את סירובם של רופאים במערכת הבריאות לבצע הזנה בכפייה, ויאפשר לרופאי השב"ס לבצע את הפעולה בתוך המערכת.

עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת שירות הביטחון הכללי בעקבות מידע מודיעיני שלפיו הוא עמד בקשר עם גורמי ג'יהאד אסלאמי כדי להוציא פיגועים קשים. לפני העברתו לאשקלון הוא אושפז בבית החולים בבאר שבע תחת אבטחה צמודה של שני סוהרים, כשהוא מסרב לקבל כל טיפול וגם להיבדק.