שובת הרעב מוחמד עלאן הועבר לבית החולים ברזילי

לאחר סירובם של רופאי בית החולים סורוקה להזינו בכפייה או להעניק לו טיפול בניגוד לרצונו, הועבר הבוקר האסיר הפלסטיני פעיל הג'יהאד לבית החולים ברזילי. העברתו התבצעה תחת תחת אבטחה כבדה, בפיקוח אישי של מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל מד"א, ותחת תדרוך של ראש הממשלה

פרסום ראשון: האסיר הפלסטיני פעיל הג'יהאד האסלאמי מוחמד עלאן ששובת רעב כבר 52 ימים, הועבר בשעות הבוקר המוקדמות (שני), מבית החולים סורוקה בו אושפז לבית החולים ברזילי באשקלון. ההעברה התבצעה לאחר שרופאי סורוקה לא הסכימו להזינו בכפייה, או להעניק לו טיפול בניגוד לרצונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המבצע המורכב להעברתו של עלאן התבצע תחת אבטחה כבדה, ובפיקוח אישי של מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל מד"א אלי בין, בשל רגישות הנושא ומצבו הבריאותי. דקות לפני היציאה לדרך תדרך ראש הממשלה בנימין נתניהו את השניים טלפונית באופן אישי לקראת המהלך.

עלאן אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי. הרופאים במקום אמרו כי הוא יטופל על פי מצבו הרפואי ועל פי המתחייב מחוק זכויות החולה.

מבית החולים ברזילי נמסר כי "האסיר עבר אלינו כיוון שסבורים שבחולים כאלה רצוי לעשות רוטציה בין בתי החולים.
ההעברה מייצרת אקלים אחר וקשב אחר בין המטפלים לחולה שיכולים להביאו למחשבה אחרת ואולי תגרום לו לשנות את דעתו".

הצעד הזה ננקט לאחר ששירות בתי הסוהר החליט להקים חדר מיון פנימי עבור אסירים ביטחוניים שובתי רעב, על מנת למנוע את ההכרח להוציא אותם לטיפול בבתי חולים חיצוניים. חדר מיון כזה יעקוף את סירובם של רופאים במערכת הבריאות לבצע הזנה בכפייה, ויאפשר לרופאי השב"ס לבצע את הפעולה בתוך המערכת.

עצירים שובתי רעב יטופלו בחדר מיון פנימי (רויטרס)


ההחלטה התקבלה בדיון מחודש שקיים אתמול ראש הממשלה נתניהו בשיחת ועידה בהשתתפות השר לביטחון פנים, סגן שר הבריאות, גורמי ביטחון, נציב שב"ס וגורמי הפרקליטות. על פי ההחלטה, העצירים שובתי הרעב יטופלו בחדר המיון כשיסרבו להכניס מזון אל פיהם.

מוחמד עלאן, עורך דין בן 31 מאזור שכם ופעיל ג'יהאד אסלאמי, שובת רעב כבר חודש וחצי ומאושפז במחלקת טיפול נמרץ בסורוקה. גורמים בבית החולים אמרו כי "רק אם יגיע למצב של סכנת חיים ודאית, הוא יוזן בכפייה".

עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת שירות הביטחון הכללי בעקבות מידע מודיעיני שלפיו הוא עמד בקשר עם גורמי ג'יהאד אסלאמי כדי להוציא פיגועים קשים. הוא אושפז בבית החולים בבאר שבע תחת אבטחה צמודה של שני סוהרים, כשהוא מסרב לקבל כל טיפול וגם להיבדק.