שב"ס יקים חדר מיון לשובתי רעב

פרסום ראשון: בניסיון להילחם בתופעה של אסירים ביטחוניים שובתי רעב הוחלט להקים במרכז הרפואי של שירות בתי הסוהר מחלקה שתטפל בשובתי הרעב. בדרך זו לא יהיה צורך להוציאם לטיפול בבתי החולים‎

ארכיון (רויטרס)

חדר מיון יוקם במרכז הרפואי של שירות בתי הסוהר כדי שבמקרים של טיפול באסירים שובתי רעב לא יהיה עוד צורך להוציאם לטיפול בבתי חולים חיצוניים - כך דווח הערב (ראשון) במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה התקבלה בדיון מחודש שקיים הבוקר ראש הממשלה נתניהו בשיחת ועידה בהשתתפות השר לביטחון פנים, סגן שר הבריאות, גורמי ביטחון, נציב שב"ס וגורמי הפרקליטות. על פי ההחלטה, העצירים שובתי הרעב יטופלו בחדר המיון כשיסרבו להכניס מזון אל פיהם.

במהלך הדיון עלתה סוגיית שביתת הרעב של העציר המינהלי מוחמד עלאן, ששובת רעב כבר 51 ימים ומאושפז בסורוקה. אם ביומיים הקרובים לא יחול שינוי בעמדת הרופאים - הוא יועבר לבית החולים ברזילי שבאשקלון. ד"ר חזי לוי, מנהל המרכז הרפואי שבעיר, אישר לחדשות 2 את הפרטים. מאחורי העברת העציר הפלסטיני עומדת ההערכה שעצם המעבר יביא לשינוי בעמדתו של העציר שמסרב לקבל טיפול.

"אם עלאן יגיע למצב של סכנת חיים ודאית - יוזן בכפייה"

מוחמד עלאן, עורך דין בן 31 מאזור שכם ופעיל ג'יהאד אסלאמי, שובת רעב כבר חודש וחצי ומאושפז במחלקת טיפול נמרץ בסורוקה. גורמים בבית החולים אמרו כי "אם יגיע למצב של סכנת חיים ודאית, הוא יוזן בכפייה".

עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת שירות הביטחון הכללי בעקבות מידע מודיעיני שלפיו הוא עמד בקשר עם גורמי ג'יהאד אסלאמי כדי להוציא פיגועים קשים. הוא מאושפז בבית החולים בבאר שבע תחת אבטחה צמודה של שני סוהרים, כשהוא מסרב לקבל כל טיפול וגם להיבדק.

מוחמד עלאן

אתמול, בצעד חריג, איפשרו בשב"ס לאמו לבקרו בבית החולים מתוך כוונה שאולי היא תשכנע אותו להסכים לקבל טיפול. עלאן אינו מטופל על פי החוק החדש להזנה בכפייה שאושר לאחרונה בכנסת, אלא לפי החוק הקודם "חוק זכויות חולה" שבמסגרתו ועדת אתיקה שפועלת בכל בית חולים מוסמכת לאשר טיפולים חריגים.

בסוף השבוע התכנסה ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה, בראשות שופט, ואישרה לרופאים לפעול לפי שיקול דעתם ובמצב של סכנת חיים ודאית לבצע בדיקות בעלאן - גם בניגוד לרצונו. גורמים בבית החולים אמרו כי אם עלאן יגיע למצב של סכנת חיים ודאית - הוא גם יוזן בכפייה. אלא שעד עכשיו האסיר הפלסטיני לא קיבל שום טיפול ואף לא נבדק, שכן להערכת רופאי בית החולים לא נשקפה סכנה לחייו. נציג הצלב האדום שביקר אותו טוען שחלה הידרדרות במצבו והוא בסכנת חיים מיידית, אך בית החולים מכחישים.

פרשת האסיר השובת רעב מטופלת ברמות הבכירות ביותר ובכלל זה עדכונים שקיבלו היום ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים ארדן. החשש הוא שאחרי שחרורו של האסיר הקודם ששבת רעב - חאדר עדנאן - אם סוגיית הטיפול במוחמד עלאן לא תהיה בצורה נחושה היא עלולה להפוך לתופעה שבמסגרתה ילכו אסירים ביטחוניים נוספים בדרכו וישבתו רעב כדי להשתחרר.