משפחתו של הנאשם בריגול: "הכל סיוט"

בעוד הרשויות בשוודיה טרם התייחסו לפרסומים בישראל אודות האשמתו של אזרח המדינה בריגול, בני משפחתו של חסן חיזראן טענו היום כי הוא סירב לבצע כל משימה עבור ארגון חיזבאללה. "עכשיו הכל פשוט סיוט טהור, הוא מרגיש נורא", הוסיפו בני המשפחה

חסן חיזראן בבית המשפט (רויטרס)

אחד מבני משפחתו של חסן חיזראן, אזרח שוודיה הנאשם בריגול עבור ארגון חיזבאללה, שהיה בקשר עמו אחרי המעצר ושמע ממנו, אמר היום (ראשון) לאתר חדשות במדינה כי "עכשיו הכל פשוט סיוט טהור, הוא מרגיש נורא. היו לו שלשלאות סביב רגליו וידיו, והוא מרגיש ממש לא טוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד החוץ השוודי מסרב להגיב בינתיים לידיעות מישראל על מעצר חיזראן בחשד שריגל לטובת החיזבאללה, אבל התקשורת במדינה יצאה לברר מי האיש ומה קרוביו שמעו ממנו.

בני משפחתו אמרו היום לאתר חדשות אחר כי הוא "היה בישראל כמה פעמים בשנים האחרונות כדי לחדש את הקשר עם קרובי משפחה פלסטינים שחיים בארץ". לדבריהם, האיש נולד בלבנון, אך חי בשוודיה במשך זמן רב. עורך דינו של חיזראן בן ה-55 אמר שהוא הודה כי גורמים בארגון הטרור יצרו איתו קשר כבר ב-2008, אך שהוא סירב לבצע כל משימה. על פי הידיעה נוצר עימו קשר כשהגיע עם משפחתו ונכדיו לבקר קרובי משפחה בישראל וכל המשפחה נעצרה בשדה התעופה.

הבוקר הותר לפרסום כי פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום חיזראן, אזרח שבדיה ממוצא לבנוני, שנעצר לפני כשלושה שבועות בנתב"ג בחשד למסירת מידע ביטחוני לידי חיזבאללה. שלטונות שבדיה עודכנו בדבר מעצרו.

מכתב האישום עולה כי ב-2009 נסע חיזראן עם אשתו וילדיו לביקור משפחתי בלבנון ובמהלך ביקורו נפגש עם גורמי חיזבאללה וגויס לתפקיד של מקור מודיעיני. גיוסו התבסס בין היתר על העובדה כי הוא מחזיק בדרכון אירופאי המאפשר כניסה קלה לישראל. מכתב האישום עולה כי במהלך הפגישות עמו נאמר לו במפורש כי ארגון הטרור הלבנוני שואף לגייס פלסטינים המתגוררים באירופה ומחזיקים באזרחות זרה לשורותיו.

מאמץ לגייס ערבים ישראלים. נסראללה (רויטרס)

על חיזראן הוטל לגייס לשורות מודיעין החיזבאללה ערבים ישראלים שיש להם קשרים חברתיים עם יהודים ישראלים, גורמי צבא וגורמי ממשל, וכן לאסוף מידע על בסיסי צבא וריכוזי כוחות בארץ. הוא אף מסר מידע אודות ההתנהלות בנתב"ג, כולל תהליך הכניסה לארץ.

מאז הצטרפותו לחיזבאללה ביקר הנאשם מספר פעמים בישראל. במקביל נפגש שוב ב-2011 וב-2013 בביירות עם מפעיליו בחיזבאללה וסיפק להם מידע. "במהלך התקופה הפעילו עליו לחץ כבד להעמיק ולעבות את המידע שמסר ולמלא גם את משימתו הנוספת שעניינה גיוס ערבי ישראלי לשורות חיזבאללה", נכתב בכתב האישום, "אך המשיב התחמק מלעשות כן". עבור שיתוף הפעולה שלו עם חיזבאללה קיבל 3,100 דולרים.