אזרח שבדי מואשם בריגול לחיזבאללה

הותר לפרסום כי חסן חיזראן, אזרח שבדיה ממוצא לבנוני נעצר בחודש שעבר בנתב"ג עם כניסתו לישראל בחשד שתכנן לגייס ערבים ישראלים לשורות ארגון הטרור ולאסוף מידע על בסיסי צבא וריכוזי כוחות. הוא הואשם בעברות ביטחוניות חמורות ובהן מגע עם סוכן חוץ ואיסור פעולה ברכוש טרור

בית המשפט התיר לפרסום פרשה ביטחונית: פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (ראשון) כתב אישום נגד חסן חיזראן, אזרח שבדיה ממוצא לבנוני בן 55, שנעצר לפני כשלושה שבועות בנתב"ג בחשד למסירת מידע ביטחוני לידי חיזבאללה. שלטונות שבדיה עודכנו בדבר מעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכתב האישום עולה כי ב-2009 נסע חיזראן עם אשתו וילדיו לביקור משפחתי בלבנון ובמהלך ביקורו נפגש עם גורמי חיזבאללה וגויס לתפקיד של מקור מודיעיני. גיוסו התבסס בין היתר על העובדה כי הוא מחזיק בדרכון אירופאי המאפשר כניסה קלה לישראל. מכתב האישום עולה כי במהלך הפגישות עמו נאמר לו במפורש כי ארגון הטרור הלבנוני שואף לגייס פלסטינים המתגוררים באירופה ומחזיקים באזרחות זרה לשורותיו.

על חיזראן הוטל לגייס לשורות מודיעין החיזבאללה ערבים ישראלים שיש להם קשרים חברתיים עם יהודים ישראלים, גורמי צבא וגורמי ממשל, וכן לאסוף מידע על בסיסי צבא וריכוזי כוחות בארץ. הוא אף מסר מידע אודות ההתנהלות בנתב"ג, כולל תהליך הכניסה לארץ.

מסר מידע תמורת 3,100 דולר

מאז הצטרפותו לחיזבאללה ביקר הנאשם מספר פעמים בישראל. במקביל נפגש שוב ב-2011 וב-2013 בביירות עם מפעיליו בחיזבאללה וסיפק להם מידע. "במהלך התקופה הפעילו עליו לחץ כבד להעמיק ולעבות את המידע שמסר ולמלא גם את משימתו הנוספת שעניינה גיוס ערבי ישראלי לשורות חיזבאללה", נכתב בכתב האישום, "אך המשיב התחמק מלעשות כן". עבור שיתוף הפעולה שלו עם חיזבאללה קיבל 3,100 דולרים.

לפני כשלושה שבועות הגיע חיזראן לביקור נוסף בישראל ונעצר על ידי כוחות הביטחון בנמל התעופה בן גוריון. חקירתו של האזרח השבדי נוהלה על ידי שירות הביטחון הכללי ולהב 433. מעצרו הוארך עד תום ההליכים והוא מואשם במסירת מידע, מגע עם סוכן חוץ ואיסור פעולה ברכוש טרור. עם הגשת כתב האישום נגדו הוסר צו איסור הפרסום.

"העניין שמגלה חיזבאללה בבסיסים צבאיים ובמטרות צבאיות מוכיח שוב כי חיזבאללה נערך למערכה הבאה עם ישראל", נמסר בהודעה מטעם שירות הביטחון הכללי. "חיזבאללה מסמן יעדים אלה כמטרות ב'בנק המטרות' שלו".