יותר ממאה אסירים הצטרפו לשביתת הרעב

עשרות אסירים פלסטינים בכלא נפחא הצטרפו לשביתת פעיל הג'יהאד שמאושפז במצב קשה ובשירות בתי הסוהר נערכים לכך שהמחאה תתרחב לבתי כלא נוספים. באו"ם מודאגים מהאפשרות של הזנה בכפייה: הפגנה לא אלימה - זכות אנושית בסיסית

אילוסטרציה (רויטרס)

על רקע ההידרדרות הבריאותית במצבו של מוחמד עלאן, פעיל ג'יהאד אסלאמי שכלוא בישראל ושובת רעב כבר 50 יום, בשירות בתי הסוהר נערכים להתרחבות של שביתת הרעב. ביומיים האחרונים הצטרפו אל עלאן 107 אסירים נוספים שהחלו לשבות ברעב בכלא נפחא. בשלב זה מתייחסים בשירות בתי הסוהר לתופעה כאל פרובוקציה והאסירים מטופלים בהיבט המשמעתי, אך החשש הוא כי התופעה תתרחב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים באו"ם פרסמו אמש הצהרה רשמית ובה נכתב כי הארגון מודאג מהחוק להזנה בכפייה שאושר במליאת הכנסת לפני כעשרה ימים. בהצהרה נכתב כי שביתת רעב היא "הפגנה לא אלימה שמדגישה את חומרת מצבם של הנוקטים בה" וכי "הזכות להפגנה לא אלימה מסוג זה היא זכות אנושית בסיסית".

בהצהרה מצוטטת גם הסתדרות הרופאים בישראל שהשוותה בין הזנה בכפייה לבין עינויים. באו"ם התייחסו גם לתופעת המעצרים המנהליים ואמרו כי אלה אינם עומדים בסטנדרטים בינלאומיים של זכויות אדם.

מוחמד עלאן

"עלאן יוזן אם יהיה חשש לחייו"

ביום חמישי התכנסה ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה, בראשות שופט, ואישרה לרופאים לפעול לפי שיקול דעתם ובמצב של סכנת חיים ודאית לבצע בדיקות בעלאן - גם בניגוד לרצונו. עלאן (31) הוא פעיל ג'יהאד אסלאמי ועורך דין מאזור שכם. עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת השב"כ.

גורמים בבית החולים אומרים שאם עלאן יגיע למצב של סכנת חיים ודאית הוא גם יוזן בכפייה, אבל עד עכשיו, האסיר הפלסטיני לא קיבל שום טיפול ואף לא נבדק, שכן להערכת רופאי בית החולים לא נשקפת סכנה לחייו. נציג הצלב האדום שביקר אותו היום טוען שחלה הידרדרות במצבו והוא בסכנת חיים מיידית, אך בית החולים מכחישים.

אתמול אפשרו בשב"ס בצעד חריג לאמו לבקרו בבית החולים. עלאן אינו מטופל על פי החוק החדש להזנה בכפייה שאושר לאחרונה בכנסת, אלא לפי החוק הקודם "חוק זכויות חולה" שבמסגרתו ועדת אתיקה שפועלת בכל בית חולים מוסמכת לאשר טיפולים חריגים.

פרשת האסיר השובת רעב מטופלת ברמות הבכירות ביותר ובכלל זה עדכונים שקיבלו היום ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים ארדן. החשש הוא שאחרי שחרורו של האסיר הקודם ששבת רעב - חאדר עדנאן - אם סוגיית הטיפול במוחמד עלאן לא תהיה בצורה נחושה היא עלולה להפוך לתופעה שבמסגרתה ילכו אסירים ביטחוניים נוספים בדרכו וישבתו רעב כדי להשתחרר.