"פעיל הג'יהאד ששובת רעב יוזן בכפייה אם תהיה סכנה לחייו"

מוחמד עלאן, פעיל ג'יהאד אסלאמי מאזור שכם, שובת רעב כבר 50 ימים ומאושפז בסורוקה כשהוא מסרב להיבדק או לקבל טיפול. בסופ"ש התכנסה ועדת האתיקה של ביה"ח ואישרה לרופאים לפעול לפי שיקול דעתם ובמצב של סכנת חיים ודאית לבצע בדיקות בעלאן - גם בניגוד לרצונו

עוד אסיר פלסטיני שובת רעב ומאושפז, מוחמד

עוד מקרה של אסיר פלסטיני שובת רעב שמסרב לקבל טיפול והרופאים מתלבטים כיצד לנהוג בו עלול להפוך למשבר מדיני ולעורר מהומות. מוחמד עלאן, עורך דין בן 31 מאזור שכם ופעיל ג'יהאד אסלאמי, שובת רעב כבר 50 יום ומאושפז במחלקת טיפול נמרץ בסורוקה. גורמים בבית החולים: "אם יגיע למצב של סכנת חיים ודאית, הוא יוזן בכפייה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלאן ריצה בעבר עונש מאסר של כמה שנים בכלא הישראלי ונעצר בצו מעצר מנהלי בחודש נובמבר האחרון לבקשת השב"כ. הוא שובת רעב כבר כמעט חודשיים ומאושפז בבית החולים בבאר שבע תחת אבטחה צמודה של שני סוהרים, כשהוא מסרב לקבל כל טיפול וגם להיבדק.

היום, בצעד חריג, אפשרו בשב"ס לאמו לבקרו בבית החולים מתוך כוונה שאולי היא תשכנע אותו להסכים לקבל טיפול. עלאן אינו מטופל על פי החוק החדש להזנה בכפייה שאושר לאחרונה בכנסת, אלא לפי החוק הקודם "חוק זכויות חולה" שבמסגרתו ועדת אתיקה שפועלת בכל בית חולים מוסמכת לאשר טיפולים חריגים.

רה"מ והשר לביטחון פנים מקבלים עדכונים שוטפים

בסוף השבוע התכנסה ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה, בראשות שופט, ואישרה לרופאים לפעול לפי שיקול דעתם ובמצב של סכנת חיים ודאית לבצע בדיקות בעלאן - גם בניגוד לרצונו.

גורמים בבית החולים אומרים שאם עלאן יגיע למצב של סכנת חיים ודאית הוא גם יוזן בכפייה, אבל עד עכשיו, האסיר הפלסטיני לא קיבל שום טיפול ואף לא נבדק, שכן להערכת רופאי בית החולים לא נשקפת סכנה לחייו. נציג הצלב האדום שביקר אותו היום טוען שחלה הידרדרות במצבו והוא בסכנת חיים מיידית, אך בית החולים מכחישים.

פרשת האסיר השובת רעב מטופלת ברמות הבכירות ביותר ובכלל זה עדכונים שקיבלו היום ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים ארדן. החשש הוא שאחרי שחרורו של האסיר הקודם ששבת רעב - חאדר עדנאן - אם סוגיית הטיפול במוחמד עלאן לא תהיה בצורה נחושה היא עלולה להפוך לתופעה שבמסגרתה ילכו אסירים ביטחוניים נוספים בדרכו וישבתו רעב כדי להשתחרר.