בכיר אמריקני: "אם אירן תתקוף, נגן על ישראל"

גורם בכיר במערכת הביטחון האמריקנית מנסה להפיג את החשש בישראל לאחר החתימה עם הסכם הגרעין עם אירן ואומר: "אנו מחויבים לשמור על היתרון הצבאי האיכותי של ישראל באזור". לדבריו, ישראל הביעה התנגדות למכירת נשק מתקדם למדינות המפרץ

אובמה ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

אחרי החתימה על הסכם הגרעין עם אירן ורגע לפני שהנושא מגיע להכרעת הקונגרס האמריקני - בארה"ב שולחים מסר מרגיע לעבר ישראל. "אנו מחוייבים לשמור על היתרון הצבאי האיכותי של ישראל באזור", הדגיש גורם בכיר במערכת הביטחון האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר האמריקני חשף כי ישראל הביעה דאגה בפני הממשל בוושינגטון, מפני מכירת יכולות מפתח צבאיות למדינות המפרץ לאחר ההסכם עם אירן, הסכם שגורר ביקורת גם על ידי מדינות האזור.

הגורם האמריקני הבכיר שב והדגיש את מחוייבותה של ארצו לישראל, והדגיש כי ארה"ב תעמוד לצד ישראל במקרה של מתקפה אירנית. "אם ישראל תותקף על ידי אירן, ארה"ב תגן עליה. זו מהות הברית בין המדינות".

לדבריו, מערכת הביטחון האמריקנית לא מצפה שאירן תשנה באופן קיצוני את התנהגותה לאחר ההסכם. "מטרת העסקה היא לתת מענה לסוגיה בטחונית קריטית - סוגיית הגרעין". אותו גורם אמר כי אין זה נכון, כפי שנטען בישראל, שארה"ב רואה באירן חלק מהפתרון לבעיות באזור.

הוא הוסיף כי הממשל בוושינגטון מקווה לשינוי ההתנהגות האירנית, אך רק בעתיד. עוד אמר כי קשרי המודיעין בין ארה"ב לישראל יישארו גם לאחר ההסכם ושהוא לא צופה ניגוד עניינים בין המודיעין הישראלי לזה האמריקני. הוא ניסה להפיג את החשש בישראל לפיו ארה"ב תהיה עיוורת להתפתחויות שליליות באירן. "המודיעין האמריקני לא ינסה להעצים את ההסכם ויבחן את המתרחש באירן בצורה קפדנית".

בינתיים בישראל מעודדים מסקרי דעת הקהל בארה"ב המצביעים על התגברות ההתנגדות להסכם הגרעין. ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחה את הביקורת הנשמעת נגדו על מעורבות יתר בעימות הפוליטי עם הידידה הקרובה ביותר של ישראל. מחר הוא צפוי לדבר בשידור חי לקהילה היהודית בארה"ב וכמובן להתייחס גם לסוגייה האירנית.