אבו מאזן על פיגוע ההצתה: "פשע נגד האנושות, נפנה להאג"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים את הממשלה הישראלית באחריות לרצח התינוק סמוך לשכם. קודם לכן אמר השר ארדן: "אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש גדול". בעיר העתיקה בירושלים נפצע שוטר קל עקב הפרות סדר אחרי תפילת יום השישי

"פשע נגד האנושות, נפנה להאג"

פיגוע ההצתה ליד שכם: יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה היום (שישי) בחריפות את ההצתה שהובילה למותו של תינוק ולפציעתם הקשה של אחיו הפעוט ושני הוריו בדומא. "מדובר בעוד פשע מלחמה, פשע נגד האנושות שישראל מבצעת מדי יום נגד הפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התחלנו באופן מידי בהכנת התלונה שתוגש לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג", הוסיף אבו מאזן בהצהרה שמסר מרמאללה. בכיר הרשות סאיב עריקאת הוסיף: "אנחנו רואים בממשלת ישראל האחראית המלאה לרצח האכזרי של התינוק".

גם באיחוד האירופי גינו את הפיגוע. "הרצח של התינוק הפלסטיני בדם קר הוא תזכורת טרגית למצב הדרמטי באזור ומדגיש את הצורך במציאת פתרון לסכסוך", נאמר בהצהרה מיוחדת. "על ישראל לפתוח מיד בחקירה מקיפה ולהביא לדין את האחראים לפשע הנורא הזה".

"אנו קוראים לנקוט במדיניות של אפס סובלנות כלפי אלימות של מתנחלים", נמסר עוד בהצהרה. "על כל הצדדים לשמור בשלב זה על איפוק כדי לא להסלים עוד יותר את המצב המתוח. האיחוד שב ומדגיש את התנגדותו הנחרצת למפעל ההתנחלויות".

ארדן: "לעשות חשבון נפש"

בשעות הצהריים סייר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בעיר העתיקה ביחד עם ממלא מקום המפכ"ל בנצי סאו ועם מפקד מחוז ירושלים. "המשטרה נערכת במלוא העוצמה והמקצועיות למנוע כל הפרות סדר", אמר. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות לקרוא מכאן לכל המנהיגים לקרוא למתינות".

"יש לנו הרבה מאוד לקחים כחברה להפיק מהאירוע שקרה הלילה", הוסיף ארדן. "לצערנו זה לא האירוע הראשון והוא מצטרף לשרשרת אירועים שמכתימים את כולנו ואנחנו צריכים לעשות חשבון נפש, כי הסימנים מראים שזה נעשה בידי יהודים. אני חוזר ואומר כי עם שילדיו נשרפו בשואה צריך לעשות חשבון נפש גדול אם ממנו יוצאים אנשים ושורפים בני אדם".

המשטרה העלתה את רמת הכוננות

בתום הערכת מצב שקיים ניצב בנצי סאו הוחלט להעלות את רמת הכוננות של המשטרה לרמה מבצעית ג'. בשעות הצהריים יידו כמה עשרות מתפרעים אבנים ובקבוקים לעבר כוחות הביטחון בעיר העתיקה בירושלים. שוטר אחד נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

אמו ואחיו הפעוט של התינוק עלי דוואבשה, שנספה בדליקה, מאושפזים במצב אנוש בבית החולים תל השומר. השניים מורדמים ומונשמים, סובלים מכוויות קשות ברוב חלקי גופם ונשקפת סכנה לחייהם. סכנה נשקפת גם לחייו של אב המשפחה שמאושפז במצב אנוש בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

בשעות הבוקר והצהריים קיים ראש הממשלה נתניהו התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון והורה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשות כוחות הביטחון כדי לאתר את הרוצחים. כמו כן ביקש נתניהו לעדכן את הרשות הפלסטינית בניסיונות ללכוד את המפגעים.

"מאוחדים בהתאחדותנו למעשה השפל"

"אני מזועזע מהמעשה הנפשע והנורא הזה, מדובר בפיגוע טרור לכל דבר", אמר נתניהו. "מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו", הוסיף נתניהו בהודעת הגינוי. "הנחיתי את כוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין".

"ממשלת ישראל מאוחדת בהתנגדותה הנחרצת למעשים נוראיים ושפלים שכאלה", הוסיף נתניהו. "בשם אזרחי ישראל אני מבקש להשתתף בצער משפחתו של עלי דוואבשה ולאחל החלמה מהירה לבני משפחתו שנפצעו".

במסגרת ההיערכות לקראת הצפי להפרות סדר חמורות ברחבי יהודה ושומרון, הוחלט בפיקוד מרכז להזעיק 4 גדודים לשטח. במקביל הורה הרמטכ"ל על כוננות בחטיבות הנח"ל וגבעתי. בירושלים תוגברה משמעותית ההיערכות במזרח העיר, בעיר העתיקה ובהר הבית לקראת תפילות יום השישי, מחשש למהומות והפרות סדר עם סיום התפילות במסגדים.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, גאנם איברהים ואלעד שמחיוף.