ראש הממשלה: "מזועזע", 4 גדודים הוקפצו

גינויים חריפים במערכת הפוליטית להצתת הבית סמוך לשכם שגרמה למותו של תינוק פלסטיני ולפציעתם הקשה של 3 בני משפחתו. נתניהו: "מדובר בטרור לכל דבר". בצה"ל ובמשטרה נערכים בכוחות גדולים מחשש להפרות סדר נרחבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה הבוקר (שישי) בחריפות את הצתת הבית בכפר דומא סמוך לשכם שהביא למותו של תינוק פלסטיני ולפציעתם הקשה של שלושה מבני משפחתו. בצה"ל ובמשטרה הוחלט לתגבר כוחות מחשש להפרות סדר נרחבות ביהודה ושומרון וארבעה גדודים הוקפצו. בשעה זו מקיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב מיוחדת עם ראש השב"כ יורם כהן ומפקד פיקוד המרכז, והלוויית התינוק יצאה לדרכה - בזמן שבני משפחתו נלחמים על חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מזועזע מהמעשה הנפשע והנורא הזה, מדובר בפיגוע טרור לכל דבר", אמר נתניהו. "מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו", הוסיף נתניהו בהודעת הגינוי. "הנחיתי את כוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין. ממשלת ישראל מאוחדת בהתנגדותה הנחרצת למעשים נוראיים ושפלים שכאלה. בשם אזרחי ישראל אני מבקש להשתתף בצער משפחתו של עלי דוואבשה ולאחל החלמה מהירה לבני משפחתו שנפצעו".

בשעות האחרונות מקיים ראש הממשלה התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון. נתניהו שוחח עם שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, ראש השב"כ והרמטכ"ל והורה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשות כוחות הביטחון כדי לאתר את הרוצחים. כמו כן ביקש נתניהו לעדכן את הרשות הפלסטינית בניסיונות ללכוד את המפגעים.

במסגרת ההיערכות לקראת הצפי להפרות סדר חמורות ברחבי יהודה ושומרון, הוחלט בפיקוד מרכז להזעיק 4 גדודים לשטח. במקביל הורה הרמטכ"ל על כוננות בחטיבות הנח"ל וגבעתי. בירושלים תוגברה משמעותית ההיערכות במזרח העיר, בעיר העתיקה ובהר הבית לקראת תפילות יום השישי, מחשש למהומות והפרות סדר עם סיום התפילות במסגדים.

מתחקור ראשוני שנעשה בצה"ל עולה כי קצת לפני השעה 04:00 לפנות בוקר הגיעו שני רעולי פנים לכפר דומא הסמוך לשכם, ניפצו חלונות של שני בתים והשליכו לתוכם בקבוקי תבערה. שני הבתים עלו באש. באחד מהם נפגעה משפחה שלמה - תינוק בן שנה וחצי בשם עלי דוואפשה נספה, הוריו ואחיו בן ה-4 נפצעו באורח קשה מאוד. הבית השני היה ריק מאדם. בתוך הבתים נמצאו כתובות "נקמה" ו"יחי מלך המשיח".

כתובות רוססו

מסוק צבאי פינה את האם ואת הפעוט ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים תל השומר במצב אנוש. האם סובלת מכוויות בדרגה 3 ב-90% מגופה והבן סובל מכוויות בדרגה 2 ב-60% מגופו. מבית החולים נמסר כי השניים מורדמים ומונשמים וכי נשקפת סכנה לחייהם. האב, שסובל מכוויות ב-70% מגופו, פונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

יעלון: "פיגוע טרור קשה ביותר"

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הבוקר הודעת גינוי חריפה לתקרית. "ההצתה ורצח התינוק הפלסטיני הלילה הם פיגוע טרור קשה ביותר שאיננו יכולים לסבול ואנו מגנים אותו מכל וכל", אמר. "בשעה זו עושים כוחות הביטחון מאמץ עילאי ללכוד את הרוצחים. נרדוף אותם עד אשר נניח עליהם את ידינו. לא נאפשר למחבלים יהודים לפגוע בחייהם של פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון, נילחם נגדם בחומרה ובכל הדרכים והכלים העומדים לרשותנו ונפעל ביד קשה גם נגד שולחיהם".

הבית נשרף כליל

גינויים ותגובות זעזוע להצתת הבית סמוך לשכם נרשמו מכל קצוות הקשת הפוליטית. שר החינוך נפתלי בנט אמר כי המקרה הוא "לא פשע שנאה ולא 'תג מחיר' - זהו רצח". בנט קרא לכוחות הביטחון "לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים על מנת להענישם במלוא חומרת הדין".

"מותו של התינוק ושריפת הבתים הם אסון נורא", אמר יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. "זה טרור לכל דבר מהסוג הגרוע ביותר". הרצוג השווה את האירוע לרצח הנער אבו חדיר ואמר שמדובר ב"מקרה שחוזר על עצמו ומחייב אותנו ללבוש שק אפר".

שר הכלכלה אריה דרעי אמר הבוקר כי "מדובר באירוע טרור מחריד וזועק לשמיים, מבצעי המעשה הם אנשי טרור ועלינו להתייחס אליהם כאל מחבלים". גם יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גינה את ההצתה בחריפות וכינה אותה "מעשה נפשע ופגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

בהכנת הידיעה השתתפו אוהד חמו ועזרי עמרם.