טרור יהודי: תינוק פלסטיני נרצח

פשע שנאה ליד שכם: ארבעה בני משפחה נפגעו כשביתם הוצת. תינוק נהרג ועוד שני בני משפחה נפצעו באורח אנוש. בצה"ל הקפיצו כוחות לעצור את הרוצחים: "מגנים כל טרור יהודי"

זירת ההצתה, הבוקר

פשע שנאה חמור בגדה: שב"כ, משטרה וכבאות חוקרים הצתה של בית בכפר דומא סמוך לשכם לפנות בוקר (שישי). 4 בני משפחה נפגעו, ואחד מהם - תינוק בן שנה וחצי בשם עלי דוואפשה - נספה. במקום רוססו כתובות נאצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" נטען כי מתנחלים השליכו בקבוקי תבערה לעבר בית בכפר דומא דרומית לשכם, גרמו למותו של התינוק ולפציעת בני משפחתו: ילד בן 4 שמצבו מוגדר קשה סובל מכוויות ב-60% מגופו. שני ההורים נפצעו גם הם קשה, וסובלים מכוויות ב-70% מגופם.

בני המשפחה פונו תחילה על ידי הסהר האדום אך בעקבות מצבם מסוק צבאי פינה את האב לסורוקה ואת האם והילד לתל השומר. מבית החולים שיבא (תל השומר) נמסר כי מצבם של האם והילד בן ה-4 מוגדר אנוש: האם מטופלת בחדר הלם והתינוק בטיפול נמרץ ילדים.

במערכת הביטחון קיימת היערכות נרחבת - גם לחיפושים אחר החשודים וגם בכוננות לקראת הפרות הסדר הצפויות בכל יהודה ושומרון. בירושלים הוגברה מאוד ההיערכות במזרח העיר, בעיר העתיקה ובהר הבית לקראת תפילות יום השישי מחשש למהומות והפרות סדר עם סיום התפילות במסגדים בעקבות הפיגוע היהודי ליד שכם.

הפצועים פונו לבתי חולים בישראל

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי חשודים הציתו בתים של שתי משפחות פלסטיניות בכפר וריססו כתובות בעברית". כוחות צה"ל החלו בסריקות אחר המפגעים ומצהל נמסר כי הם "עושים כל שביכולתם על מנת להביאם לדין במהירות האפשרית, ולמען מאמץ זה הוקפצו כוחות בצה"ל".

בצבא כינו את המעשה "טרור יהודי" וגינו בתוקף כל מעשה אלימות ביהודה ושומרון. "צה"ל וגופי הביטחון ימשיכו לפעול למען שמירת הסדר והביטחון באזור יהודה ושומרון", נמסר.

מפקד מחוז ש"י, ניצב שלומי מיכאל, אמר בזירת האירוע כי "כל צמרת הפיקוד של המחוז נמצאת כאן, מדובר באירוע חמור ביותר. משטרת מחוז ש"י תפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה ואת היחידות המיוחדות של המחוז. אנחנו נעשה הכל בכדי לתפוס את אותם רוצחים".

בשלב זה ההערכות בישראל הן כי מדובר בשני רעולי פנים לפחות, שהציתו שני מבנים: אחד מהם היה נטוש, והשני הוא בית המשפחה. שלושה מבני משפחתו של התינוק נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי בבית החולים רפידיה בשכם - משם הועברו במסוק לטיפול רפואי בישראל.

קריאות ל"יום זעם" ברשות

גורם פלסטיני הוסיף כי במקום רוססו כתובות נאצה כגון "נקמה" ו"יחי המלך המשיח". תושב הכפר הוסיף: "ראינו ארבעה מתנחלים שנמלטו מהאזור, וברחו לכיוון ההתנחלות מעלה אפרים ליד הכפר".

ראש המנהל האזרחי, תא"ל דוד מנחם, ונציגי מנהלת התיאום והקישור באזור שכם הגיעו לזירה ונפגשו עם ראש מועצת הכפר דומא ודודו של ההרוג. ראש המנהל אמר כי "מדובר באירוע חמור וקשה שראוי לכל גינוי". בנוסף הדגיש מנחם כי כוחות הביטחון פועלים במלוא המרץ על מנת לתפוס את האחראים לביצוע המעשה, ובנוסף המנהל האזרחי מתאם את העברת הפצועים לבית חולים בישראל.

בתקשורת הפלסטינית קוראים ליום זעם

הרצוג: "אסון נורא, טרור לכל דבר"

בסוכנות הידיעות "מען" צוטט אחד השכנים, שאמר כי עשרות תושבים מיהרו להוציא את רוב בני המשפחה מהאש ולהסיע אותם אל מחוץ לבית - אך לא הצליחו להציל את התינוק.

בכלי תקשורת פלסטיניים עלתה קריאה ל"יום זעם" בשטחים בעקבות מות התינוק, והרשות הפלסטינית טרם הגיבה לקריאה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, פנה לתקשורת הפלסטינים עם מסרים מרגיעים והבטיח כי צה"ל יטפל במקרה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הודיע כי "ההצתה ורצח התינוק הפלסטיני עלי דוואפשה הלילה בכפר דומא הם פיגוע טרור קשה ביותר שאיננו יכולים לסבול, ואנו מגנים אותו מכל וכל. בשעה זו עושים כוחות הביטחון - מאמץ עילאי ללכוד את הרוצחים. אנו נרדוף אותם עד אשר נניח עליהם את ידנו".

"לא נאפשר למחבלים יהודים לפגוע בחייהם של פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון, נילחם נגדם בחומרה ובכל הדרכים והכלים העומדים לרשותנו, ונפעל ביד קשה גם נגד שולחיהם וכלפי מי שמזין אותם", הוסיף יעלון שקרא לאיפוק, "אין לנו כל כוונה להתפשר על כך. אלו מעשים המנוגדים לערכיה של מדינת ישראל, ואין בכוונתנו לאפשר לטרוריסטים להמשיך במעשיהם המתועבים".

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי הצתת הבית בכפר דומא היא "לא פשע שנאה, ולא 'תג מחיר' - זהו רצח". בנט קרא לכוחות הביטחון "לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים על מנת להענישם במלוא חומרת הדין". 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, גינה את פשע השנאה: "מותו של התינוק ושריפת הבתים הם אסון נורא. זה טרור לכל דבר מהסוג הגרוע ביותר". הרצוג השווה את האירוע ל"מקרה אבו חדיר שחוזר על עצמו ומחייב אותנו ללבוש שק ואפר".

משה נוסבאום השתתף בהכנת הידיעה.