מהומות בבית אל: צעירים מנסים לפרוץ לבתי דריינוף בשנית

התנגשויות בין כוחות הביטחון לצעירים שניסו לפרוץ מחדש לבתי דריינוף. בנט: "זה לא תואם את רוח הממשלה". ב-14:00 פג האולטימטום למתנחלים בחורבות שא-נור: "לא יתפנו? יפונו בכוח". יעלון: "לא אפר את החוק"

עשרות מתיישבים התעמתו בשעות הצהריים עם כוחות הביטחון ביישוב בית אל וניסו להיכנס לבתי דריינוף, זאת על רקע החשש מפני הריסתם. שלושה מהמתפרעים עוכבו לחקירה. במקביל נמשכת המתיחות גם ביישוב שא-נור שפונה במהלך ההתנתקות, אליו הגיעו ביממה האחרונה כ-250 פעילים. מערכת הביטחון נערכת לפנותם לאחר שהאוליטמטום שהציבה לעזיבתם את השטח פקע בשעה 14:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר שהמהומות בבית אל פסקו, הגיע למקום שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), הוא ביקש לדבר עם התושבים ולהציג את עמדתו, אך חלקם קראו לו להתפטר. "תושבי בית אל יקרים, אני אוהב אתכם. במהלך הלילה נעשה פה מעשה פזיז, קיצוני ובעיקר מיותר. מעשה שלא תואם את רוח הממשלה שאנחנו חברים בה, הוא גם לא תואם את ההתנהלות הממשלתית שאני מצפה מכל חברי הממשלה. אנחנו לא ניתן לזה יד".

עוד הוסיף בנט, "לפנות בוקר שוחחתי עם ראש הממשלה ודרשתי שבמהלך היום ממשלת ישראל תוציא הודעה רשמית לבג"ץ, שהיא מתנגדת להריסת בתים. אנחנו עוקבים כרגע אחרי ביצוע ההוראה. אני רוצה לומר לכם באופן ברור, אנחנו נמצאים עשור להתנתקות ואנחנו כאן כדי שהפעם הדברים ייראו אחרת וכך יהיה".

לדברי יו"ר הבית היהודי: "אנחנו ממשלה לאומית והגיע הזמן שממשלה לאומית תמשול בצורה לאומית. אנחנו בחודשים האחרונים עדים לגל טרור ביהודה ושומרון והתשובה לטרור היא התיישבות - לא פחדנות. אתם, אחים שלי, ממשיכים את הדרך. אנחנו אתכם".

"אנו פועלים לחזק את ההתיישבות, ועושים זאת תוך ציות לחוק", הסביר היום ראש הממשלה נתניהו את מהלך פינוי הבתים. "עמדתנו בנושא הבתים בבית-אל היא ברורה - אנו מתנגדים להריסתם ופועלים משפטית למנוע צעד זה. אבקש שעמדת הממשלה לפיה ההליך התכנוני במקום הסתיים ולכן אין מקום להרוס את הבתים תובא גם בפני בג"ץ".

מתיחות בשומרון, היום (חדשות 2)

בתי דריינוף שנמצאים במוקד המחלוקת הם שני מבנים המיועדים להריסה, שהליך הסדרתם לא הושלם עד כה. בשל כך פסק בג"ץ לפני ימים אחדים כי יש להרוס את המבנים, אולם זמן קצר לאחר מכן ובאישור שר הביטחון, השלים המנהל האזרחי את הליך הטאבו שלהם. בעזרת האישורים הללו קיוו ראשי המתנחלים וראש מועצת בית אל כי בג"ץ יבטל את הפסיקה, אך התקוות הללו נגוזו לפנות בוקר.

הפינוי הבוקר (סוכנות תצפית)

לפנות בוקר הגיעו כוחות צבא ומשטרה ליישוב והחלו בפינוי התושבים הרבים שהתבצרו במקום. בבית היהודי זעמו על ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר שלטענתם נאמר להם כי המהלך לא ייצא לפועל. יעלון הבהיר כי אין בכוונתו להביא להריסת המבנים אך הדגיש: "פעלתי ואני פועל למען ההתיישבות ביו"ש, כולל בבית אל, והרוב השפוי והממלכתי שם יודע זאת. אך מי שחושב שאפר את החוק - טועה! לא אתן ידי להפקרות".