"אל תכפו על חיילים לגרש שוב"

האולטימטום ל-250 המתנחלים שעלו לחורבות שא-נור פקע בשעה 14:00: אם לא יתפנו מרצון - יפונו בכוח. הם דורשים: "אל תחזרו על טראומת הגירוש". יעלון: "פועל למען ההתיישבות, אך מי שחושב שאפר את החוק - טועה"

למרות האולטימטום שהציבה מערכת הביטחון ל-250 המתנחלים שהגיעו הלילה (שלישי) לחורבות היישוב שא-נור שבשומרון, שפונה בתכנית ההתנתקות, ולפיו עליהם להתפנות מהמקום עד השעה 14:00 - לא נראה כי הם מתכוונים לעזוב את המקום. הבוקר הם שיגרו מכתב לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון יעלון, ובו הם דורשים "לתקן את העוול; לפני עשור גורשנו מביתנו ביישובי צפון השומרון, והלילה חזרנו הביתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יישובי צפון השומרון הינם בשליטה מלאה של צה"ל, במרחק נגיעה ממרכז הארץ - עומדים ריקים וממתינים לשובם של תושביהם היהודים", הם כתבו. "חזרה ליישובים חומש ושא-נור אינה דורשת היערכות מיוחדת שכן כאמור, צה"ל שולט במקומות אלו ונמצא בהם יום יום".

בדבריהם התייחסו המתנחלים לאולטימטום שהציבה מערכת הביטחון ודרשו שלא יישלחו חיילים לפנותם. "חיילי צה"ל הם אחינו אהובנו, בשר מבשרנו. אנו דורשים לא לחזור על טראומת הגירוש, ולא לכפות על חיילי צה"ל לגרש אותנו שוב מביתנו".

שא-נור, הבוקר (חדשות 2)

"זו לא פרובוקציה", אמרה אחת המתנחלות שהתגוררה בעבר ביישוב, "פשוט אין שום סיבה שלא להתיר ליהודים להתגורר בשטח C. אנו דורשים לשנות את החלטת חוק ההתנתקות ולאפשר לתושבים לשוב לכאן".

"הילדים ביקשו להגיע הנה, זה חלק מהחינוך"

לפחות 20 מחברי הקבוצה הם בני משפחות שפונו מהמקום במהלך יישום תכנית ההתנתקות לפני כעשור, מאז הוכרז השטח אסור לכניסת ישראלים. חלקם עלו שוב להריסות היישוב כשהם אוחזים בילדים קטנים. "הילדים בעצמם ביקשו להגיע הנה", טענו חלק מהנוכחים במקום. "זה חלק מהחינוך".

בין המאות היו גם ח"כ לשעבר אריה אלדד, שקבע את מושבו בשא-נור כשלושה חודשים לפני פינוי היישוב וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שמתח ביקורת חריפה על התנהלות מערכת הביטחון, גם על רקע הפינוי מבית המריבה בבית אל. "מדובר בצעד חמור מאוד של שר הביטחון שבראש ובראשונה יוצר משבר אמון בתוך הקואליציה", האשים סמוטריץ'. "הדברים עומדים בניגוד מוחלט להבטחה של שר הביטחון לשרת המשפטים שקד, לפיה הבניינים לא יהרסו לפני הכרעה בבג"ץ. מחר נשקול את צעדי התגובה של הבית היהודי בתוך הקואליציה".

בתוך כך התייחס בשעות הצהריים שר הביטחון יעלון לביקורת החריפה שנשמעה נגדו מימין. "פעלתי ואני פועל למען ההתיישבות ביהודה ושומרון, כולל בבית אל, והרוב השפוי והממלכתי שם יודע זאת", כתב יעלון בחשבון הטוויטר שלו, "אך מי שחושב שאפר את החוק - טועה! לא אתן ידי להפקרות".