הפרקליט הצבאי הראשי על חקירות הקצינים ב"צוק איתן": "מי שהפר דיני לחימה – הפר את ערכי צה"ל"

אלוף דני עפרוני דוחה את הביקורת על החקירות, ואומר כי אל להסתכל בביקורתיות בסוגייה. עם זאת, הוא אומר כי מדובר ב"צעד קשה ומורכב". בינתיים, מצעד הקצינים והחיילים שנחקרים במצ"ח על אירועי המבצע נמשך

הפרקליט הצבאי הראשי אלוף דני עפרוני משיב לביקורת שנשמעה בעקבות חקירות הקצינים במשטרה הצבאית החוקרת במבצע "צוק איתן" בעזה, ומסביר כי מי שמפר דיני לחימה - מפר את ערכי צה"ל. עם זאת, הוא מודה כי כללי צה"ל מחמירים יותר מהמשפט הבינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במאמר שפרסם ב"משפט וצבא", כתב העת של הפרקליטות הצבאית, הוא כותב: "ברור לכול כי לקרוא למיטב בנינו שסיכנו את חייהם לחדרי החקירות הוא צעד קשה, מורכב שזוכה לביקורת, בתוך צה"ל ומחוץ לו - ושיש לו מחיר". הוא מבהיר: "צה"ל מחויב לדיני הלחימה בראש ובראשונה בשל העובדה שהציות מגשים את הערך של שלטון החוק, החוק מכיל בתוכו ערכים ותפיסות אשר ממילא הם חלק מהעולם הערכי הפנימי של כל מפקד וחייל בצה"ל".

באשר לביקורת על החקירות הוא כותב כי יש מלחמה היום בזירה המשפטית והמדינית, אותה כינה "לוחמת המשפט והלגיטימציה". "יש הסכמה רחבה לכך שאין מדובר בספיח חסר חשיבות נוסף של הלחימה באש, אלא בנדבך בעל חשיבות רבה למערכה במובנה הרחב. דוגמה אחת לכך היא כוחה של לוחמת המשפט והלגיטימציה להשפיע על 'שעון החול המדיני', ובאופן ישיר על משך הלחימה באש", הוא אומר.

"לא תקפו מטרות למרות אישור משפטי"

אלוף עפרוני מודה כי כללי המשפט הבינלאומי מצרים את מרחב הפעולה המבצעי ומטילים על המפקדים מגבלות ורסנים הפוגעים ביכולת להכריע את האויב בשדה הקרב, ושלעתים אף עשויים לשלול אותה מהם. "במבצע האחרון ובאלו שלפניו נמנעו מפקדים, למשל, מתקיפת מטרות הגם שלא הייתה מניעה משפטית לתקוף אותן".

אלוף דני עפרוני (דובר צה"ל)

"הדברים מובילים אותי למסקנה כי צה"ל תוקף רק מטרות צבאיות לא בגלל עקרון ההבחנה, אלא משום שהוא מקפיד על טוהר הנשק. צה"ל עושה מאמצים כבירים כדי לצמצם את הפגיעה בבלתי מעורבים לא בגלל המידתיות, אלא בגלל ערך חיי אדם.

הוא ציין כי כבר במהלך המבצע הורה הרמטכ"ל על הקמתו של מנגנון הבירור המטכ"לי שאוסף מידע באשר לאירועי "צוק איתן". "אנחנו בודקים וחוקרים הפרות של דיני הלחימה כי מי שהפר אותם הפר למעשה גם את הערכים והנורמות של צה"ל. דיני הלחימה הם מעין צילום של השרטוט הצה"לי את גבולות המותר והאסור בלחימה, ולאורם ממילא היינו פועלים, גם בעולם ללא משפט בינלאומי. אל לנו להסתכל בביקורתיות על המחויבות של צה"ל לדיני הלחימה, אלא להיות גאים בה".

את הדברים כותב עפרוני על רקע ביקורת רחבה שנשמעה באשר לחקירות הקצינים במבצע. בין היתר נחקרו עד עתה מספר קצינים בדרגת אלוף-משנה, סגני אלופים וקצינים וחיילים זוטרים יותר באשר למספר אירועים. אחד הקצינים שנחקרו הוא סגן-אלוף נריה ישורון, מג"ד בשריון, שנדג חקירתו נפתח עמוד מחאה בפייסבוק.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני