בבית היהודי זועמים: "יעלון הפר סיכומים, יהיו השלכות"

אחרי העימותים ב"בתי דריינוף" בבית אל - זעם בבית היהודי על שר הביטחון. בנט דרש הבהרה מנתניהו. אריאל: "לא נעבור לסדר היום". יעלון: "מתנגד להריסה". שקד: "חד-צדדיות והטעיה ייענו באותו מטבע"

אחרי העימותים האלימים שנרשמו הלילה בבית אל, בימין זועמים על שר הביטחון יעלון ועל ראש הממשלה נתניהו ומאיימים לפגוע בשלמות הקואליציה. בכירים בבית היהודי אמרו בתגובה כי "השר יעלון לא עמד בסיכומים עם שרת המשפטים שקד, יהיו לכך השלכות קואלציוניות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה שקד אמרה בתגובה כי: "ביום העשור לגירוש יהודים מגוש קטיף החליט שר הביטחון לשלוח את הכוחות, בחשיכת הליל, לבית אל. כל זאת, על אף מה שהובטח לי, ואשר אמרתי בשמו לתושבי המקום. חד צדדיות, הטעייה והפרת סיכומים יענו באותו מטבע. תשובת המדינה לבג"ץ תהא נחרצת ואחת: למנוע את ההרס".

מנגד, אמר יעלון: "עמדתי בעניין היא ברורה, נגד ההריסה, ואני פועל כדי למנוע אותה ולחזק את ההתיישבות בבית אל בפרט וביהודה ושומרון בכלל. בשבועות האחרונים ביצעתי מספר מהלכים כדי להניח תשתית חוקית אשר תמנע את ההריסה בבית אל, ועתה אני ממתין להחלטת בג"ץ בעניין. גם אתמול הבהרתי לשרים מהבית היהודי עמם שוחחתי, כי לא תהיה הריסה לפני הדיון בבג"ץ. בכל מקרה נפעל בעניין אך ורק על פי החוק ועל פי החלטות בג"ץ".

עוד קודם לכן, שוחח יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט עם ראש הממשלה ודרש ממנו הבהרה, לפיה לא ייהרסו הבתים שפונו. הוא אף תקף את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ואמר כי הוא "נגרר למחוזות קיצוניים ומתסיסים במקום להרגיע את השטח".

"עשר שנים להתנתקות, מישהו שכח שהפעם יש למחנה הלאומי כוח ציבורי ופוליטי", המשיך בנט במתקפה בעקבות הפינוי. "הגיע הזמן שממשלה לאומית תוביל את האידאולוגיה שלשמה היא נבחרה, ולא את דרך השמאל".

דרש הבהרה. בנט (ששון תירם)

אל הדברים הצטרף השר אורי אריאל, שהאשים את יעלון בהפרת הבטחה שניתנה לשקד. "להיכנס ברגל גסה תוך אלימות היא טעות קשה ביותר ובלתי נסלחת", אמר אריאל בריאיון לרשת ב', שרמז כי הדבר עלול לפגוע בשלמות הקואליציה. "נתכנס היום ונחליט מה עושים, זה לא דבר שעוברים עליו לסדר היום".

שר הקליטה זאב אלקין (ליכוד) גינה את הפינוי הלילי של המתיישבים במקום. "אני קורא לשר הביטחון להשקיע מאמצים לא בפינוי מתיישבים אלא בהשלמת תהליך האישורים לבנייני דריינוף וקידום שכונת מגורים חדשה בהתאם להסכם האולפנה".

בית אל, הבוקר (סוכנות תצפית)

עוד הוסיף אלקין, "אין אבסורד יותר גדול מאשר להרוס בניינים שדקה אחרי זה יהיה אפשר לבנותם מחדש. בימים שאנחנו מציינים בכאב רב את אסון הגירוש מגוש קטיף וצפון שומרון הגיעה עת לבנות ולא עת להרוס!״.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מתח ביקורת חריפה על המהלך. "מדובר בצעד חמור מאוד של שר הביטחון שבראש ובראשונה יוצר משבר אמון בתוך הקואליציה. הדברים עומדים בניגוד מוחלט להבטחה של שר הביטחון לשרת המשפטים שקד, לפיה הבניינים לא יהרסו לפני הכרעה בבג"ץ", אמר סמוטריץ' והוסיף: "מחר נשקול את צעדי התגובה של הבית היהודי בתוך הקואליציה".

(סוכנות צפית)

הלילה השתלטו כוחות גדולים של יס"מ ומג"ב על בתי דריינוף שבבית אל - זאת בתום חודשים של מאבק ורגע לפני הגשת ערעור נוסף לבג"ץ. עימותים התפתחו בין מאות המתיישבים שהתבצרו במקום לבין כוחות הביטחון הרבים שהגיעו למתחם וכ-50 מהם עוכבו על ידי המשטרה לאחר שהתפרעו. במקביל, הגיעו הלילה עשרות משפחות להתנחלות שא-נור שפונתה לפני עשור במהלך תכנית ההתנתקות.

בתי דריינוף הם בשני מבנים המיועדים להריסה, שהליך הסדרתם לא הושלם עד כה. בשל כך פסק בג"ץ לפני ימים אחדים כי יש להרוס את המבנים, אולם זמן קצר לאחר מכן ובאישור שר הביטחון, השלים המנהל האזרחי את הליך הטאבו שלהם. בעזרת האישורים הללו קיוו ראשי המתנחלים וראש מועצת בית אל כי בג"ץ יבטל את הפסיקה, אך התקוות הללו נגוזו לפנות בוקר.