עימותים אלימים בפינוי בתי דריינוף בבית אל

כוחות גדולים שהגיעו הלילה לפנות את המבנים בבית אל לאחר שהליך הסדרתם טרם הושלם, נתקלו בהתנגדות מתנחלים שהתבצרו במתחם. "מדובר בצעד חמור היוצר משבר אמון בקואליציה" אמר ח"כ סמוטריץ'

בתום חודשים של מאבק ורגע לפני הגשת ערעור נוסף לבג"ץ, השתלטו הלילה (שלישי) כוחות גדולים של יס"מ ומג"ב על בתי דריינוף בבית אל. עם הגעת כוחות הביטחון החלו עימותים אלימים בין מתנחלים שהתבצרו במקום לבין כוחות הביטחון הרבים שהגיעו למתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול בשעות הערב המאוחרות התקבלו דיווחים על תזוזה של כוחות גדולים של משטרה לכיוון היישוב בית אל, אולם ההערכה בקרב המתנחלים הייתה כי לאור ההתפתחויות האחרונות והעובדה שעתירה נוספת לבג"ץ, הכוללת את האישורים העדכניים, טרם הוגשה, שר הביטחון יעלון לא יורה על פינוי.

שני המבנים המיועדים להריסה חורגים למעשה מצו התפיסה, והליך הסדרתם לא הושלם עד כה. בעקבות כך פסק בג"ץ שלשום להרוס את המבנים, אולם זמן קצר לאחר מכן ובאישור שר הביטחון, השלים המנהל האזרחי את הליך רישום הטאבו אשר מסדיר את רישומם של המבנים. בעזרת האישורים קיוו ראשי המתנחלים וראש מועצת בית אל לגרום לבג"ץ לבטל למעשה את הפסיקה, לאחר שהגורם היחיד שמנע את השלמת הבנייה הוסר.

בית אל, הבוקר (הלל מאיר, סוכנות צפית)


ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מסר בתגובה לפינוי: "מדובר בצעד חמור מאוד של שר הביטחון שבראש ובראשונה יוצר משבר אמון בתוך הקואליציה". הוא הוסיף כי "הדברים עומדים בניגוד מוחלט להבטחה של שר הביטחון לשרת המשפטים שקד, לפיה הבניינים לא יהרסו לפני הכרעה בבג"ץ. פינוי הבניינים ותחילת ההריסה פוגע בסיכוי שבג"ץ יבטל את הצו ואת פסיקתו הקודמת".

"לא ברורה לי הלהיטות של שר הביטחון לבצע את הפינוי ולא לאפשר למנוע אותו באופן חוקי ומסודר בבג"ץ. מבחינתי רה"מ נושא באחריות המלאה. מחר נשקול את צעדי התגובה של הבית היהודי בתוך הקואליציה", סיכם סמוטריץ'.

הפינוי בבית אל (סוכנות תצפית)

גורם ביטחני בכיר מסר כי "מאחר ובניית 24 יחידות דיור במקום אושרה בשבוע שעבר על ידי המנהל האזרחי, ובעקבות פניית תושבים בעתירה לבג"ץ בנושא כדי למנוע את ההריסה, ההריסה תבוצע במידה ובג"צ יורה על כך. אנחנו עדיין בתוך הליך משפטי".

מאות חזרו ליישוב שאנור

מוקד נוסף הוא שאנור בצפון השומרון, יישוב שפונה בהתנתקות ואסור לכניסת ישראלים מתוקף חוק ההתנתקות. כ-200 בני אדם, בהם משפחות שפונו משאנור ומחומש במהלך ההתנתקות, שבו הלילה לשטח היישוב במבצע לילי חשאי שיצא מהיישוב קדומים. שיירה של אוטובוס וכמה עשרות כלי רכב, בהם בני נוער משפחות וילדים, הגיעו למקום במהלך הלילה.

עם הגעתם התמקמה הקבוצה במצודה העתיקה ביישוב. לפנות בוקר, שעות לאחר הגעתם למקום, הגיעו כוחות ראשונים של משטרה לשטח. בין המשתתפים באירוע ח"כ סמוטריץ' וח"כ לשעבר אריה אלדד.