התובעת בהאג נגד חקירת משט המרמרה

פאטו בנסודה, התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי, הגישה ערעור על החלטת השופטים לפתוח מחדש את תיק החקירה נגד לוחמי שייטת 13, הנוגע להשתלטות על המשט לעזה במאי 2010 שבו נהרגו 9 אזרחים

משט המרמרה, ארכיון (דובר צה"ל)

תפנית בפרשת המרמרה: התובעת הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, הגישה היום (שני) ערעור על החלטת השופטים לחקור מחדש את סגירת התיק שבו הועלה חשד לביצוע לפשעי מלחמה מצד צה"ל בהשתלטות על המשט לעזה במאי 2010. באירוע נהרגו 9 אזרחים ונפצעו כמה מחיילי צה"ל. בהחלטה חריגה ודרמטית קבעו השופטים כי יש לחזור ולבדוק את המקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באמצע החודש קרא בית הדין הפלילי הבינלאומי לתובעת "לבחון מחדש" את ההחלטה שלא לחקור את הפשיטה של השייטת על המשט, שהיה בדרכו לעזה. זאת לאחר שבשנה שעברה דחתה התובעת בקשה לפתוח בחקירה רשמית מצד איי קומורוס, שתחת דגלם הפליג המשט.

בנסודה אמרה אז כי "יש בסיס להאמין שבוצעו פשעי מלחמה" על סיפון המרמרה, אך ציינה כי התיק "לא מספיק חמור" כדי להופיע בפני בית הדין בהאג. בית הדין קבע כי בנסודה ביצעה "שגיאות מהותיות בקביעת חומרת המקרה" וטען כי יש חשד לעיוות דין מצידה.

בית הדין הפלילי הבינ"ל בהאג (רויטרס)

במשרד החוץ הביעו צער על ההחלטה והביעו תקווה שהדרישה לא תהפוך לחקירה מלאה. סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, מסרה בתגובה להחלטה כי "בית הדין בהאג כבר החליט שלא בוצעו פשעי מלחמה על המרמרה. תמוה מאוד בעיניי מדוע בית הדין החליט לפתוח חקירה נגד חיילים שהגנו על עצמם מול התקפה ברוטלית של טרוריסטים ששהו על המרמרה".

חוטובלי הוסיפה כי "ישנם גורמים פלסטינים שמנסים כל העת להסית את הגופים הבינלאומיים נגד ישראל. אני מקווה שאותם גופים ישכילו לזהות את ההסתה ולא לתת לה יד".